Erbil'de patlama

Erbil'de patlama

IKBY'de Emniyet Genel Müdürlüğü önünde meydana gelen patlamalarda ölü sayısı 12'ye yükseldi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Erbil kentinde Emniyet Genel Müdürlüğü'ne yönelik gerçekleşen saldırının detayları netleşiyor.

Bomba yüklü araçlarla gerçekleştirilen saldırılarda ilk belirlemelere göre 6'sı intihar eylemcisi, 6'sının da güvenlik görevlisi olduğu 12 kişi öldü, 50 kişi de yaralandı.

AA muhabirinin yetkililerden aldığı bilgiye göre, Erbil'in işlek caddelerinden 60 metre üzerindeki Emniyet Genel Müdürlüğü önüne gelen bir araç intihar eylemcileri tarafından patlatıldı. İlk patlamanın ardından olay yerine gelen bir ambulansın içerisindeki bomba infilak ettirildi.

Patlamanın ardından çıkan silahlı çatışmada 3 intihar eylemcisi üstlerindeki bombaları patlatamadan güvenlik görevlileri tarafından öldürülerek etkisiz hale getirildi.

Olayda yaralanan 45 kişi Rojava(Batı) Hastanesi'ne, 5 yaralı Rojhılat(Doğu) Hastanesi'ne kaldırıldı. Erbil Acil Hastanesi'ne kaldırılan 4 güvenlik görevlisi hayatını kaybetti.

Erbil Valisi Nevzat Hadi, yaptığı açıklamada 5'i intihar eylemcisi 4'ü güvenlik görevlisi 9 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Güvenlik güçlerinin yanısı sıra çok sayıda sivil vatandaşın da hayatını kaybettiği öğrenildi.

Yazılı açıklama

IKBY Emniyet Genel Müdürlüğü, bugün kimliği belirsiz kişilerce gerçekleştirilen bombalı saldırılar hakkında hükümetin resmi internet sitesinde yazılı açıklama yaptı.

Saldırının saat 13.24'te emniyet müdürlüğü binası önünde gerçekleştirildiğinin belirtildiği açıklamada, ilk olarak bir minibüs içerisindeki saldırganın emniyet binasına girmek istediği sırada güvenlik güçleri ile çatışmaya girdiği kaydedildi.

Bu sırada minibüs içerisindeki bombanın infilak ettiği, patlamanın hemen ardından 4 intihar eylemcisinin silahlarıyla beraber emniyet binasına girmeye çalıştığı ifade edildi.

Binaya girmeye çalışan intihar eylemcilerin güvenlik güçleri tarafından öldürülerek etkisiz hale getirildiği, olay üzerinden birkaç dakika sonra başka bir intihar eylemcisinin bir ambulans ile emniyet müdürlüğü önüne yaklaşarak üzerindeki bombayı patlattığı vurgulandı.

6 yıl sonra ilk defa

Açıklamada, bombalı saldırılar sonucunda 6'sı güvenlik görevlisi, 6'sının intihar eylemcisi olduğu kaydedilirken, yaralı sayısının ise 50 olduğu belirtilen açıklamada şunlar ifadelere yer verildi:

"Bu patlama Kürdistan'ın demokratikleşme süresinde meydana geldi. Bu da şunu gösteriyor ki, bazılarının gözü Kürdistan'daki kazanımlarda. Bölgemizde 6 yıldan sonra ilk defa böyle bir eylem gerçekleştiriliyor. Elbette 6 yıl içerisinde saldırı girişimi olmuştur ama güvenlik güçleri bunların hepsini boşa çıkarmıştır. Hepimizin hatırlaması gerekir ki bulunduğumuz bölge istikrarın ve güvenliğin olmadığı bir ülkedir. Bu yüzden bölgemizde olan istikrar ve güvenliği bozmak isteyenler aşikardır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS