Taliban, Malala'yı yine tehdit etti

Taliban, Malala'yı yine tehdit etti

Taliban örgütü, geçen yıl Pakistan'da başından vurduğu 16 yaşındaki Malala Yusufzay'ı tekrar ölümle tehdit etti.

Örgüt sözcüsü Şehidullah Şehid, ABC televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Malala'yı tekrar bulduklarında genç kızın bu kez ellerinden kaçamayacağını söyledi.

Yusufzay'ın ABC'de Diane Sawyer'ın sorularını yanıtladığı programa tepki gösteren Şehid, "Biz, Malala'yı kızların eğitim hakkını savunduğu için değil, İslamiyet'e saldırdığı ve İslamiyet ile dalga geçtiği için hedef aldık. Eğer Malala'yı tekrar ele geçirirsek bu kez kesinlikle öldüreceğiz ve ölümünden gurur duyacağız" dedi.

Malala ise televizyon programında Azrail'in kendisini almak istemediğini söyledi.

Genç kız, sözlerine şöyle devam etti:

"Dünyanın çoğu ülkesinde öğrenciler, her gün okula gidiyor. Bu, onların günlük yaşamının bir parçası. Pakistan gibi diğer ülkelerde ise çocuklar, eğitime aç. Eğitim, onlar için tıpkı bir elmas gibi çok değerli bir hediye."

Malala 11 yaşındayken, kız öğrencilerin devam ettiği okulların kapatılmasını isteyen Taliban'a karşı çıkmış, Pakistanlı kızların eğitim hakkını savunmak için BBC'ye anonim blog yazmaya başlamıştı.

Babası Svat Vadisi'nde kız öğrenciler için bir okul işleten Malala, 9 Ekim 2012'de okula gitmek için bindiği otobüste saldırıya uğramıştı. Otobüse binen bir Taliban militanı Malala'ya adını sormuş, daha sonra genç kıza üç kez ateş etmişti.

Başından yaralanan Malala, saldırıdan 6 gün sonra tedavi için İngiltere'ye getirilmiş, Birmingham'daki Kraliçe Elizabeth Hastanesi'nde yaklaşık 3 ay kalmış ve kafatasına metal bir plaka yerleştirilmişti.

Mart 2013'te taburcu edilen Malala, ailesi ile Birmingham'a yerleşmiş ve tekrar okula başlamıştı.

Kız çocuklarının eğitimi için Malala Vakfı'nı kuran genç kız, birçok ödüle layık görülmüş ve Nobel Barış Ödülü'ne de aday gösterilmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS