Obama, 6 haftayı uzatmayı reddetti

Obama, 6 haftayı uzatmayı reddetti

ABD'deki bütçe krizinde, Cumhuriyetçiler 6 haftalık borç tavanı limitini artırmayı teklif etti. Krizin 17 Ekim'e kadar sona ermesini hedefleyen Obama yönetimi, teklifi kabul etmedi.

ABD'de hükümete kepenk kapattıran bütçe krizine çözüm arayışları sürüyor. Başkan Obama ve Cumhuriyetçiler bir araya geldi. Uzlaşma sağlanamazken, Cumhuriyetçiler 6 haftalık borç tavanı limitini artırma teklifinde bulundu. Obama yönetimi, krizin 17 Ekim'e kadar sona ermesini hedefliyor.

ABD'de bütçe krizinde orta yol bulunmaya çalışılıyor. Sorunun çözümü için Başkan Barack Obama ile Cumhuriyetçiler biraraya geldi. 1,5 saat süren görüşmede uzlaşma sağlanamadı. Ancak taraflar görüşmelere devam etme kararı aldı.

Cumhuriyetçiler öncelikli amaçlarının temerrüde düşülmesini önlemek olduğu mesajını verdi.

Bunun için de Obama'ya hiçbir ek koşul eklenmeden 6 haftalık bir borç tavanı artırımı önerdi.

1 Ekim'den bu yana askıya alınan hükümet harcamalarının yeniden başlamasını isteyen Obama, bu teklifi kabul etmedi.

Uzlaşma olmamasına rağmen, Obama ve Cumhuriyetçiler arasındaki bu görüşme, finansal piyasaları ve yüz binlerce memuru etkileyen krizin çözümüne yönelik ilk sinyal olarak yorumlandı.

Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi başkanı John Boehner de umutlu. Boehner, "Başkanın bunu bir iyi niyet göstergesi olarak görmesini ve görüşmeleri başlatarak isteklerinin yarısının yerine geldiğini farketmesini umuyoruz" dedi.

16,7 trilyon dolarlık borç tavanının yükseltilmemesi durumunda 17 Ekim'de temerrüde düşme tehlikesine karşın Cumhuriyetçiler ile Demokratlar arasında gün içinde bir anlaşmaya varılması bekleniyor.

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov da bu öngörüyü destekler bir açıklama yaptı. Rus Bakan, IMF ve Dünya Bankası toplantısında Amerikan Hazine Bakanı Jack Lew ve Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke'nin G-20 temsilcilerine borç tavanı krizini 17 Ekim'e kadar çözme sözünü verdiğini açıkladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS