Moody's'den uyarı

Moody's'den uyarı

CNN TÜRK'e konuşan Moody's Kıdemli Analisti Sarah Carlson, "FED'in olası tahvil alımlarını azaltma kararı Türkiye'de büyümeyi olumsuz etkileyebilir" uyarısı yaptı.

Carlson, bu kararın bütçe açığı konusunda da olumsuz etkileri olabileceğini belirtti ve ekledi: "Hükümetin borç yükü düşünüldüğünde FED'in tahvil alımlarını azaltmasının türkiye'yi çok fazla etkilemeyeceğini düşünüyorum ancak büyüme cephesinde farklı bir durum var, oraya olumsuz yansıyabilir. bütçe açığı, borçlar ve finansman bulma konusunda da türkiye'nin daha dikkatli olması gereken bir dönem olabilir."Mayıs ayında Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye yükselten Moody's, Türkiye'nin notunu korurken Sarah Carlson, "Türkiye'nin en büyük kırılganlıklarından biri cari açık ve cari açığın finansmanı. Cari açık kısa vadeli borçlanmayla mı yoksa yabancı yatırımlarla mı finanse edilecek? bu da türkiye'yi dışa bağımlı yapıyor. Tabi bir diğer kritik konu da özel sektörün yüksek borçluluğu" diyerek uyarılarda bulundu.

Sarah Carlson, iç ve dış politik risklerin Türkiye'nin kredi notu üzerinde etkili bir faktör olmaya devam ettiğini vurguladı ve Türkiye'de büyüme beklentilerini 2013 için yüzde 3,4, 2014 için ise yüzde 3,7 olarak açıkladı.

Yeni yıl için olumlu konuşan Carlson, "
Avrupa Türkiye'nin en önemli ticaret ortağı. Dolayısıyla oradaki toparlanma Türkiye için çok olumlu. Avrupa'da beklenenden daha iyi performans olursa, Türkiye bundan faydalanır. 2014'te Türkiye'nin büyümesi, Avrupa sayesinde olumlu olacak" yorumunda bulundu.

Moody's'in sitesinden yapılan açıklama

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, ABD Merkez Bankası'nın (FED) parasal genişlemeyi azaltmaya başlamasıyla, Türkiye'nin mevcut finansman ihtiyacını karşılama konusunda bazı orta vadeli zorluklarla karşılaşabileceğini belirterek, "Buna rağmen, Türkiye'nin bilançosu ve ekonomisi Fed'in tahvil alımı ile ilintili orta vadeli zorluklara dayanacak tamponlara sahiptir" açıklamasında bulundu.


Moody's, resmi internet sitesinden yaptığı yazılı açıklamada, "Potansiyel tahvil alımının azaltılması daha yüksek borçlanma maliyetlerine neden olabilmekle beraber, Türkiye ekonomisi  üzerinde etkilerinin kısıtlı ve kısa vadeli olması olasıdır. 2009'dan beri Türk ekonomisinin farklı kısımlarındaki çeşitli tamponlar değerlendirmemizi desteklemektedir" ifadeleri kullanıldı. 

Fed'in olası parasal genişlemenin azaltması yönünde atabileceği adımların Türk ekonomisini nasıl etkileyebileceğine dair senaryoların ele alındığı açıklamada, "Eğer ABD Merkez Bankası parasal genişlemenin azaltılmasına başlarsa, Türkiye mevcut finansman ihtiyacını karşılamak konusunda bazı orta vadeli zorluklarla karşılaşacaktır. Buna rağmen, Türkiye'nin bilançosu ve ekonomisi Fed'in tahvil alımı ile ilintili orta vadeli zorluklara dayanacak tamponlara sahiptir. Olası parasal genişlemenin azalmasının Türkiye ekonomisine olumsuz etkileri, varolan tamponlar sayesinde sınırlı ve kısa vadeli olacak" ifadesine yer verildi.

Halen bazı bölgesel ve iç politik risklerin olduğuna değinilen açıklamada, "Türkiye'nin mevcut ekonomisinin yüksek oranda dış kırılganlıklar göstermesi reytingi kısıtlamaktadır. Orta vadede cari açığın ve dış finansman ihtiyacının artış kaydetmesini bekliyoruz" denildi.

Açıklamada, yapısal kırılganlıkların azaltılması ve rekabetin artırılması halinde reytingde yukarı yönlü baskılar oluşabileceği ifade edilerek, kamu finansmanının bozulması ve sermaye akışında ani bir duruşun yaşanmasının reyting üzerinde aşağı yönlü baskıları artırabileceğine işaret edildi. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS