Almanya, ihracatta yeni rekorını kırdı

Almanya, ihracatta yeni rekorını kırdı

Avrupa Birliği'nin en büyük ekonomisi Almanya'nın, ekim ayında 99,1 milyar euroluk ihracat gerçekleştirerek yeni bir rekor kırdığı belirtildi.

Federal İstatistik Dairesince açıklanan verilere göre, Almanya'nın ekim ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,6'lık artış kaydederek 99,1 milyar euroya ulaştı.

Böylece 2012 yılı mart ayına ait 98,7 milyar euroluk ihracat rekoru geçilmiş oldu.

Avrupa Birliği'nin (AB) en büyük ekonomisi Almanya'nın bu yılın 10 ayında gerçekleştirdiği toplam ihracat 917 milyar, ithalatı ise 751,4 milyar euroya ulaştı.

İstatistiklere göre Almanya'nın dış ticaretinde Avrupa Birliği'nin (AB) ağırlığı devam ediyor.

Ekim ayında Almanya'nın AB ülkelerine yaptığı ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,1'lik artışla 57,3 milyar euroya ulaşırken, AB ülkelerinden yapılan ithalat da yüzde 3,1'lik artışla 53,3 milyar euro oldu.

Almanya'nın ihracat rekorunu kırdığı ekim ayında, AB dışındaki ülkelerle ticarette ise düşüş gözlendi. AB dışındaki ülkelere yapılan ihracat yüzde 1,3 gerilemeyle 41,7 milyar euro olurken, bu ülkelerden gerçekleştirilen ithalat da yüzde 9,4 düşüş ile 27,9 milyar euroya geriledi.

Almanya'nın bu yılın 10 ayında AB ülkelerine yaptığı ihracat 523,5 milyar euro, üçüncü ülkelere yaptığı ihracat ise 393,5 milyar euro oldu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS