Gözler makro ekonomik verilere çevrildi

Gözler makro ekonomik verilere çevrildi

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) parasal genişlemeden çıkış sinyalleri vermesinden sonra, küresel piyasalarda gözler bu hafta açıklanacak makroekonomik verilere çevrildi.

Geçen hafta, Fed'in, verilere bağlı olarak bu yıl eylül ayında parasal genişlemede sınırlamaya gidebileceği yönündeki açıklamaların ardından sert satış baskısı altında kalan piyasalarda genel olarak yüksek volatilite ile dengelenme çabasının hakim olduğu görüldü. ABD'de Dow Jones endeksi haftalık bazda yüzde 0,74 oranında değer kazanarak 14.900 puanın hemen üzerinde haftayı tamamladı. Analistler, bu hafta ABD'de başta cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi olmak üzere makroekonomik verilerin yön üzerinde belirleyici olacağını belirtiyor.

Avrupa tarafında da hisse senedi piyasalarının önceki haftaki kayıplarının bir kısmının telafi edildiği görüldü. Almanya'da DAX endeksi haftalık bazda yüzde 2,18 oranında yükseliş kaydederken, analistlerin kritik seviye olarak dikkati çektikleri 8.000 puanın hemen altında 7.959 puandan haftayı tamamladı. Cuma günü haftalık bazda yaşanan yükselişin kar satışlarının etkili olduğu Avrupa hisse senedi piyasalarından Fransa'da CAC 40 endeksi cuma günü yüzde 0,62 oranında değer kaybederken, İspanya'da IBEX endeksi de yüzde 1,04 oranında düşüş kaydetti. Analistler Euro bölgesinde bugün açıklanacak enflasyon ve işsizlik ve imalat sektörü PMI verilerinin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını kaydediyor.

Yurt içinde faizlerin yükseliş eğilimi ve TL'nin değer kaybı sınırlanırken, BIST 100 endeksi ise tepki alımlarıyla haftalık bazda yüzde 4,37 oranında yükseliş kaydetti ve analistlerin dikkati çektikleri 76.000 puanın üzerinde 76.295 puandan haftayı tamamladı. Bu hafta açıklanacak haziran ayı enflasyon ve reel efektif döviz kuru verilerinin piyasalarının yönü üzerinde belirleyici olacağını ifade eden analistler, genel olarak piyaslarının yönünü ABD'de açıklanacak verilerin daha fazla etkileyeceğini tahmin ediyor.
 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS