Merkez'den dolara 7. müdahale!

Merkez'den dolara 7. müdahale!

Merkez Bankası (TCMB) bugün açtığı yedinci güniçi döviz satım ihalesinde 250 milyon dolar daha sattı.

TCMB bugün düzenlediği yedi ihaleyle toplamda 2.25 milyar dolar satış gerçekleştirirken bu rakam bugüne kadar bir gün içinde döviz satım ihaleleri ile satılan en yüksek tutar oldu.

İhaleye 443 milyon dolar teklif gelirken oluşan en yüksek, en düşük ve ortalama fiyatlar sırasıyla 1.9455, 1.9433 ve 1.9441 lira oldu.

Güne 1.9737 ile tarihi rekorunu kırarak başlayan dolar/TL TCMB'nin ek sıkılaştırmaları ve döviz satım ihaleleri ile 1.9435'e kadar gerileyerek günün en düşük seviyesini gördü.

TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın bu sabah yazılı olarak güçlü ek parasal sıkılaştırma uygulamasına başlanacağını açıklamasının ardından TCMB miktar yöntemiyle repo ihalesi açmadı.

Haziran başından itibaren politika faizinden fonlama yaptığı günlerde bir kez en az 150 milyon dolar tutarında döviz satım ihalesi düzenlemeye başlayan TCMB daha sonra bu tutarı en az 50 milyon dolara düşürmüştü.

TCMB ek sıkılaştırmaya gittiği günlerde ise günde birkaç kez farklı tutarlarda döviz satım ihalesi açabiliyor.

TCMB satım yönünde en büyük tutarlı müdahaleyi 30 Aralık 2011'de 1.87 milyar dolarla gerçekleştirmiş aynı gün ayrıca 750 milyon dolarlık döviz satım ihalesi açmıştı.

Dolar/TL paritesi 1,9436'ya geriledi


Bankalararası piyasanın açılışında 1,9739 ile tarihi zirvesine yükselen dolar/TL, TCMB'nin döviz satım ihaleleri ile piyasaya müdahale etmesinin ardından gün içinde en düşük 1,9436 seviyesine kadar geriledi.

TCMB'nin ek parasal sıkılaştırma politikası çerçevesinde bu yıl ilk defa 11 Haziran'da döviz satım ihalelerine başlanmıştı.

11 Haziran - 5 Temmuz arasında düzenlenen ihalelerle piyasaya 2 milyar 650 milyon dolarlık döviz satışı gerçekleştirilmişti.

Bugün yapılan ihalelerde satılan döviz miktarı ise 2 milyar 250 milyon dolarla bir günde yapılan en yüksek döviz satışı oldu.

11 Haziran - 5 Temmuz arasında satılan dövizin yüzde 85'lik kısmına denk gelen miktar bugünkü ihalelerle piyasaya verildi.

TCMB'nin 11 Haziran'dan bugüne kadar yaptığı döviz ihaleleriyle sattığı tutar 4 milyar 900 milyon dolara ulaştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS