4 kişilik ailenin geçim sınırı: 3.610 lira

4 kişilik ailenin geçim sınırı: 3.610 lira

Türkiye Kamu-Sen'in asgari geçim endeksine göre, tek kişinin yoksulluk sınırı 1.806 lira 45 kuruş, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 3.610 lira 74 kuruş.

Türkiye Kamu-Sen'in 2013 Ağustos ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı. Konfederasyonun Araştırma Geliştirme Merkezinin yaptığı araştırmaya göre, tek kişinin yoksulluk sınırı bin 806 lira 45 kuruş, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin ise 3 bin 610 lira 74 kuruş olarak belirlendi.


Sonuçların, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre yüzde 0,28 oranında arttığını gösterdiği belirtildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ,ağustos ayı enflasyon rakamının bir önceki aya göre yüzde 0,10 düşmesine rağmen, açlık sınırı bir önceki aya göre yüzde 0,34 oranında artarak bin 390 lira 7 kuruş olduğunu ifade etti.


Koncuk, şunları kaydetti:


"Enflasyonun düştüğü iddia edilmesine rağmen açlık ve yoksulluk sınırında gözle görülür bir artış gerçekleşmiştir. Bununla birlikte toplu sözleşmede 2014 yılı ile ilgili enflasyon farkı ödemesi öngörülmemiştir. Bu durumda kamu çalışanlarının maaşları 2014 yılında enflasyon karşısında erime riskiyle karşı karşıyadır. Zorunlu tüketim harcamalarındaki fiyat artışları enflasyonu katlarken, memurlar her geçen gün alım gücünün biraz daha düştüğü gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kalmaktadır. Okulların açıldığı ve kış aylarının yaklaştığı bu günlerde, gıda, ulaşım, kira gibi zorunlu harcamalarından geriye kalan 613 lira 72 kuruş ile okul masraflarını mı yoksa kışa hazırlık masraflarını mı karşılayacağını şaşıran kamu çalışanlarını zor bir kış beklemektedir. Bu nedenle, bütçe görüşmelerinde, 2014 yılı için memurlara yapılacak zamlara enflasyon farkı eklenerek memur maaşları arttırılmalıdır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS