TAV'dan Zagreb atağı!..

TAV'dan Zagreb atağı!..

TAV Havalimanları yüzde 15 ortak olduğu konsorsiyumla birlikte Hırvatistan'ın Zagrep Havalimanı'nı devraldı.

Şirketten KAP'a yapılan açıklamaya ve gönderilen basın bültenindeki bilgilere göre 5 Aralık itibarıyla, Zagreb Uluslararası Havalimanı'nın işletmesini yerel otoriteden devralan Aéroports de Paris Management, Bouygues Batiment International, Viadukt, IFC, TAV Havalimanları ve Marguerite Fund'un oluşturduğu konsorsiyum, havalimanını Nisan 2042 tarihine kadar işletecek.

Konsorsiyumda TAV'ın yüzde 15 payı bulunurken. ADPM yüzde 20.77, BBI yüzde 20.77, Marguerite Fund yüzde 20.77, IFC yüzde 17,58 ve Viadukt yüzde 5.11 paya sahip.

İmzalanan imtiyaz sözleşmesi kapsamında; doyma noktasına gelen terminalin yerine 65,000 metrekarelik yeni bir terminal yapımı, finansmanı ve tasarımı ile yaklaşık 30 yıl süresince havalimanının işletilmesi yer alıyor.

Toplam 331 milyon euro yatırımla gerçekleştirilecek proje çerçevesinde 243 milyon euro yeni terminalin tasarım ve inşaatına, 88 milyon euro da imtiyaz dönemi süresince havalimanı altyapı bakımına ayrılacak.

Konsorsiyum, havalimanına 2016 yılının sonuna kadar yapacağı yatırımla havalimanının yıllık kapasitesini 2 milyondan 5 milyon yolcuya çıkaracak. Daha sonraki aşamalarda havalimanının kapasitesi 8 milyon yolcuya çıkacak.

Konsorsiyuma havalimanı işletmeciliği konusunda danışmanlık verecek bir İşletme Hizmet Şirketi'nin görevlendirildiği de belirtilen açıklamada AMS Airport Management Services DOO unvanıyla kurulan İşletme Hizmet Şirketine TAV dolaylı olarak yüzde 40, Aéroports de Paris Management ise yüzde 60 oranında ortak olacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS