Gestapo lideri Yahudi mezarlığına gömülmüş

Gestapo lideri Yahudi mezarlığına gömülmüş

Almanya'da Hitler döneminde polis istihbarat örgütü Gestapo'un başkanı Heinrich Müller'in Berlin'de bir Yahudi mezarlığına gömüldüğü belirlendi.

Bild gazetesinin "Gedenkstaette Deutscher Widerstand" Anıt Müzesi Müdürü Johannes Tuchel'in ortaya çıkardığı belgelere dayandırdığı haberine göre, Nazi döneminde Yahudilere karşı yapılan soykırımın baş sorumlularından sayılan Müller'in cesedi, 1945 yılının ağustos ayında eski Hava Kuvvetleri Bakanlığı yakınlarında bulundu. Daha sonra Berlin kent merkezinde bulunan bir Yahudi mezarlığındaki toplu mezara gömüldü.

Olayın çeşitli arşivlerde bulunan belgelerle kanıtlandığı, Müller'in kimliğinin de kesin bir şekilde tespit edildiği belirtildi.

"Cebinden kimliği çıktı"

Haberde açılamalarına yer verilen müze müdürü Tuchel, Müller'in ölü bulunduğunda üzerinde bir general üniforması bulunduğunu, sol iç cebinden fotoğraflı bir hizmet kimlik kartının çıktığını söyledi.

Yahudi Merkez Konseyi Başkanı Dieter Graumann da Müller'in bir Yahudi mezarlığında defnedilmesine tepki göstererek, böylelikle kurbanların hatırasının ayaklar altına alındığını belirtti.

Batılı istihbarat servisleri, bugüne kadar Müller'in 2. Dünya Savaşı'ndan canlı kurtulduğu tahmin ediyordu. Alman dış istihbarat servisi BND'ye göre de Müller, 1949'da Çek Cumhuriyeti'nin Karlsbad kentinde bulunuyordu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS