Antalya'da uluslararası jüriye ilk kez Türk başkan

Antalya'da uluslararası jüriye ilk kez Türk başkan

Bu yıl 50'ncisi gerçekleştirilecek Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması jürisi açıklandı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yapılan yazılı açıklamaya göre, Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) işbirliğiyle 4-11 Ekim 2013 tarihlerinde düzenlenecek 50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında yer alan uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması jürisinde görev yapacak isimler belirlendi.

İlk kez bir Türk yönetmenin, Yeşim Ustaoğlu'nun başkanlık yapacağı jüride Oscar ödüllü "Bir ayrılık" filminin başrol oyuncusu ünlü İranlı oyuncusu Leila Hatemi, yapımcı Titus Kreyenberg, Macar yönetmen Gyögy Palfi ve en iyi film dahil üç Oscar ödülü "Argo" ve "Köstebek" filmlerinin yapımcılarından Zeynep Santıroğlu Sutherland yer alacak.

"Güneşe yolculuk", "Pandoranın kutusu" ve "Araf" gibi filmlerde Berlin, San Sebastian, Tokyo gibi uluslararası festivallerde ödüller kazanan yeni kuşak yönetmenlerden Yeşim Ustaoğlu başkanlığındaki jüri, dünyanın çeşitli coğrafyalarından yarışacak 10 filmi değerlendirecek.

Festivalde bu yıl Nawapol Thamrongrattanarit'in, "36", Corneliu Porumboiu'nun "When Evening Falls on Bucharest or Metabolism-Bükreş'e Gece Çöktüğünde ya da Metabolizma", Tomasz Wasilewski'nin "Floating Skyscrapers-Dalgalanan Gökdelenler", Tom Shoval'in "Youth-Gençlik", Hala Lotfy'nin "Coming Forth by Day-Gündüz Gözüyle", David Perrault'nun "Our Heroes Died Tonight-Kahramanlarımız Bu Gece Öldüler", Barbara Albert'in "The Dead and The Living-Ölüler ve Yaşayanlar", Ari Folman'ın "The Congress-Son Şans", Ramon Zürcher'in "The Strange Little Cat-Tuhaf Kedicik" Deniz Akçay'ın Venedik Film Festivali'nde "Geleceğin Aslanı" ödülü için yarışan "Köksüz-Nobody's Home" adlı filmleri uzun metrajda altın portakalı almak için yarışacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS