Kafe Kültür Yayıncılık'tan "Küçük Felsefe Sözlüğü"

Kafe Kültür Yayıncılık'tan "Küçük Felsefe Sözlüğü"

Voltaire'in "Küçük Felsefe Sözlüğü", Kafe Kültür Yayıncılık'tan çıktı.

Voltaire, keskin zekâsı ve üstün kalem gücüyle çağının acımasız sansür ve ceza koşullarından sıyrılarak kendini özgürce ifade etmenin en etkili yolunu sözlük yazarak bulmuştu.

40 maddesinden yararlanarak hazırlanan Küçük Felsefe Sözlüğü'nün temeli olan Felsefe Sözlüğü bu çabanın en ölümsüz ürünü.

Katı otoriteleri, bağnaz yönetimleri, tanımlar arasında yaptığı çeşitli gönderme oyunlarıyla aldatan Voltaire, en sert muhalefetini önemsiz ve hafif gibi görünen sözlük maddelerine analizlerini saklayarak yapmıştı.

Bu tarafından bakıldığında Felsefe Sözlüğü felsefe disiplininin ve zamanının çok ötesinde düşünce özgürlüğü konusunda verilmiş ilk büyük savaş.

Sözlük, yazıldığı dönemin aydını için çözülmesi çok zevkli bir bulmaca, günümüz entelektüelleri için ise özgürlük tarihinin ve kavramının altın anahtarı.

Temel olduğu kadar eğlendirici bir üsluba da sahip olan Felsefe Sözlüğü her sayfasında sözcük sözcük Aydınlanma Çağı'nın ruhunu taşıyor.

Felsefe Sözlüğü, aklın, alfabetik bir yöntemle yüzyıllar içinde ayağa kalkışının ve yeryüzündeki insan uygarlığına sahip çıkışının anıtsal bir tanığı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS