Mor ve Ötesi Los Angeles'ı salladı

Mor ve Ötesi Los Angeles'ı salladı

Ülkemizin sevilen rock gruplarından olan Mor ve Ötesi, Amerika'daki konser turnesinin batı yakası ayağı olan Los Angeles'ta, ünlü rock gruplarının da sahne aldığı Viper Room'da hayranları ile buluştu. New York, Boston, Austin, San Diego, San Francisco'da sahne alan ve her konserinde biletlerin önceden tükendiği Mor ve Ötesi, Los Angeles konserinde yine Amerika'nın ilk ve tek Türk rock grubu olan Twenty 7 ile Los Angeles'ta hayranlarına unutamayacakları bir gece yaşattı.

Mor ve Ötesi´nin solisti Harun Tekin konser öncesinde CNN TÜRK Los Angeles temsilcisi Barbaros Tapan´ın sorularını yanıtladı.


BT Rock müziğin ana vatanı olan Amerika´da konserler vermek nasıl bir duygu, turne nasıl geçiyor ?


Harun Tekin Turne çok eğlenceli geçiyor bizim adımıza, değişik eyaletlerde hem Türk hemde Amerikalı dinleyicilerle buluştuk, Rock´ın anavatanında konserler vermek harika bir duygu bizim için de hem Amerikan Rock müziği dünyasını daha da yakından tanımak adına çok iyi oldu.

BT Türkiye´de son yıllarda pop müziğinin 90´lı yıllarda olan üstünlüğü artık rock müziğine doğru geçiyor, siz bunu rock müziği yapan bir sanatçı olarak nasıl görüyorsunuz ?


Harun Tekin Bu, şu an için söylemek gerekirse çok da dominant olan bir durum değil. Her 10 yılın içerisinde 2-3 yıllık dalgalar şeklinde olan bir durum. Türkiye'de Rock müzik 90´lı ve 2000´li yılların başında kendisini yeniledi ve müziği tarif ederken, diğer müzik türlerini de zorladı ve onlara meydan okumuş oldu.
Bu durumu gören ve pop müzik yapanlar artık daha çok ülke içerisine sıkışmış sound´lardan kurtulup daha evrensel müzik yapma peşinde koşmaya başladılar. Athena, Duman, Mor ve Ötesi sayesinde diyebilirim ki Türkiye´de insanlar artık daha kaliteli pop müzik dinlemeye de başladılar. Rock´çıların yanı sıra Türkiye´de Hip Hop, Rap gibi müzik yapanlar da bu değişimde önemli bir rol oynadı.

İngilizce albüm geliyor 


BT  Türkiye'de müzik dünyasında belli bir başarıyı yakalayan sanatçılar genellikle daha sonra hep aynı yerde saymaya başlıyor. Dünya çapında ses getiren sanatçılarımızın sayısı çok az , artık bunun değişmesinin vakti gelmedi mi ?


Harun Tekin Yurtdışında konserler vermek dışında ses getirmek için öncelikle kendinizi İngilizce olarak ifade etmeniz ve o ortamlarda yaşayıp sosyal ve kültürel açıdan da yine kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Dünya çapında bir yerlere gelmek için bunlar başta geliyor. Yaptığınız işlerin evrensel anlamda herkese bir şeyler ifade etmesi çok önemli. Biz kendi adımıza konuşursak aklımızdan geçen ve hayata geçirmek istediğimiz İngilizce bir albüm çalışmamız olacak yakında.


BT Genellikle dünyada rock müziğinin önde gelen grupları günün siyasi konularını, rejimleri, haksızlıkları, savaşları şarkılarının sözlerinde ifade edebiliyorlar. Siz de Türkiye'de bu işi yapan bir rock grubu olarak şarkı sözlerinizde özgürce durum değerlendirmesi yapıp bunları ifade edebiliyor musunuz ?


Harun Tekin Bizim Türkiye'de çoğu gazeteci ve siyasetçiye göre daha çok özgürlüğümüz var. Ne istersek onu yazıp söyleyebiliriz. Kimse ile bir göbek bağımız yok. Mesela Festus şarkımızda Nijerya´dan Türkiye´ye gelip Tarlabaşı karakolunda ölen bir siyahi bir adamın hikayesini anlattık. Kimselerin konuşamadığı konulara çok değindik, ayrıca bunu sadece şarkı sözlerinde de aramamak lazım, sahne dışında da nükleer olsun savaş olsun birçok konuya çok duyarlı davranıyoruz. Onun içinde şimdiye kadar söylemek isteyip de söyleyemediğimiz hiçbir konu olmadı.

 


TWENTY 7 Amerika´daki Türk´ün Sesi

2007 yılında Los Angeles´da kurulan ve kurulduğu ilk günden beri Amerika´nın birçok önemli müzik festivallerinde sahne alan, Türk Rock müziğini İngilizce yaptıkları yorumlarla dineyicilerine ulaştıran TWENTY 7 gelecek Yaz Türkiye´de.


Grubun kurucularından Okan Sarlı ve Murat Arıkan CNN TÜRK için verdikleri roportajda grubun Amerika´daki serüveninin yuvarlanan bir kartopu gibi her geçen gün daha da büyüdüğünü söylüyor. Amerika genelinde ve özellikle Los Angeles´ta yaptıkları işlerle müzik dünyasının ilgisini çekmeyi başaran grup üyeleri 60´lı ve 70li yılların neşeve üzüntüsünün verdiği ezgileri Barış Manço, Erkin Koray gibi Türk Rock müziği dünyasının önde gelen isimlerinin cover´larından aldıkları ilham ile yola çıkarak yorumladıklarını söylüyorlar. Yakında yeni çıkaracakları albümleri için Los Angeles´ta stüdyoya girecek olan Twenty 7 yazın uzun süredir ayrı kaldıkları Türkiye´deki hayranları ile de yaz konserlerinde buluşacaklar.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS