32. İstanbul Film Festivali başlıyor

32. İstanbul Film Festivali başlıyor

Sinemaseverler, 30 Mart-14 Nisan tarihleri arasında 200 kadar filmi seyretme imkanı bulacak.

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'ndaki açılış töreninde, oyuncu Lale Belkıs ve Ahmet Mekin, görüntü yönetmeni Aytekin Çakmakçı ve senarist Ayşe Şasa'ya "Sinema Onur Ödülü" takdim edilecek.

Yönetmen Costa-Gavras "Yaşam Boyu Başarı Ödülü", yönetmen Peter Weir "Onur Ödülü" alacak.

Festivalde bu yıl ilk kez Cem Yılmaz'ın desteğiyle Seyfi Teoman anısına ödül verilecek.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Akbank sponsorluğunda düzenlenen festival, 200 kadar filmin yanı sıra usta sinemacıların katılacağı söyleşiler, atölye çalışmaları ve sinema dersleriyle dolu iki hafta sunacak. Festival bu yıl, 2012 ve 2013'ün parlak filmlerinden unutulmaz sinema klasiklerine, usta yönetmenlerin başyapıtlarından Sundance ve Berlin Film Festivali'nde prömiyeri yapılan filmlere, Altın Lale ve FACE yarışmalarından belgeseller ve çocuk filmlerine uzanan bir yelpazede izleyicinin karşısına çıkacak.

Festival programında "Kadın Hikayeleri" gibi yeni bir bölümün yanı sıra uzun bir aranın ardından yeniden canlandırılan "Edebiyattan Beyazperdeye", eylülde başlayacak 13. İstanbul Bienali işbirliğiyle hazırlanan "Ben Kentli Vatandaş Değil Miyim?" ve "Gerçek Mucizedir: Carlos Reygadas" gibi özel bölümler yer alacak. Sektörden her yıl daha çok ilgi toplayan Köprüde Buluşmalar'ın da sekizincisi festival kapsamında düzenlenecek.

Seansları 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30 olan filmler, Beyoğlu'nda Atlas, Beyoğlu, Pera Müzesi, Nişantaşı'nda City's, Ortaköy'de Feriye ve Kadıköy'de Rexx olmak üzere 6 sinemada gösterilecek. Festivalin büyük ilgi gören "Geceyarısı Çılgınlığı" bölümünde ise cuma ve cumartesi günleri saat 24.00'da yüksek gerilimli bir film gösterilecek.

Açılış 29 Mart'ta

Festival, 29 Mart Cuma akşamı Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'ndaki törenle açılacak. Sunuculuğunu Mehmet Ali Alabora'nın yapacağı törende, açılış filmi olarak Pedro Almodovar'ın son filmi "I'm So Excited/Aklımı Oynatacağım" gösterilecek. Film, "Akbank Galaları"nda izlenebilecek.

Festivalin kapanış töreni ise 14 Nisan Pazar akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda yapılacak. Ceyda Düvenci ve Mert Fırat'ın sunuculuk yapacağı gecede, Altın Laleler ile festivalin diğer ödülleri açıklanacak.

Törenin ardından Altın Lale Uluslararası Ödülü'nü kazanan film gösterilecek.

Festivalin onur ödülleri

Açılış töreninde Türkiye sinemasına yıllar boyu emek veren oyuncu Lale Belkıs, görüntü yönetmeni Aytekin Çakmakçı, oyuncu Ahmet Mekin ve senarist Ayşe Şasa'ya "Sinema Onur Ödülü" takdim edilecek.

Atıf Yılmaz'ın 1966'da çektiği, senaryosunu Ayşe Şasa'nın yazdığı "Ah Güzel İstanbul", Lale Belkıs'ın rol aldığı "Kalbimin Efendisi" ve Ahmet Mekin'in oynadığı "Bir Türk'e Gönül Verdim" filmleri de festival programında izlenebilecek. 

Yönetmen Costa-Gavras da "Yaşam Boyu Başarı Ödülü"nü alacak. 

Altın Lale heyecanı


İstanbul Film Festivali'nin merakla beklenen Altın Lale Uluslararası ve Ulusal Yarışmaları kapsamında bu yıl da Türkiye ve dünya sinemasının seçkin örnekleri ödül için yarışacak. Festivalin ikinci haftasında jüri ve izleyici karşısına çıkacak filmlere ödüller kapanış töreninde takdim edilecek. 

İlk kez 2011 yılında para ödülüyle desteklenen "Jüri Özel Ödülü" bu yıl da en iyi ikinci filme verilecek. Onat Kutlar anısına verilecek bu ödülü kazanan filmin yapımcısına sponsor firma tarafından 30 bin Amerikan doları takdim edilecek. "En İyi Kadın Oyuncu" ve "En İyi Erkek Oyuncu" ise 10 biner lira alacak. Jüri ayrıca "En İyi Senaryo", "En İyi Görüntü Yönetmeni", "En İyi Kurgu" ve "En İyi Özgün Müzik" dallarında da ödüller verecek. Altın Lale Ulusal Yarışma'da ödül için bu yıl 10 film jüri karşısına çıkacak. Yarışmadaki 6 film dünya, 2 film ise Türkiye prömiyeri yapacak.

Diğer ödüller

Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) bu yıl da İstanbul Film Festivali kapsamında ödül verecek. Festivalde Ulusal ve Uluslararası Yarışma'da yer alan birer filme FIPRESCI Ödülü takdim edilecek. İKSV'nin medya sponsorlarından Radikal Gazetesi, Ulusal ve Uluslararası Yarışma'da yer alan birer filme Radikal Halk Ödülü verecek.

Avrupa Konseyi'nin katkılarıyla 7 yıl önce sadece İstanbul Film Festivali kapsamında verilmeye başlayan Avrupa Konseyi Sinema Ödülü FACE (Film Award of the Council of Europe) bu yıl da "Sinemada İnsan Hakları" bölümündeki bir filmin olacak. İnsan hakları konusunda kamuoyunda duyarlılık ve bilinç yaratan, konunun öneminin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunan 11 filmin gösterileceği "Sinemada İnsan Hakları Bölümü"nden seçilecek filmin yönetmenine Avrupa Konseyi'nden bir yetkili tarafından 10 bin avroluk para ödülü sunulacak. 

İKSV, Seyfi Teoman'ı unutmadı

İstanbul Film Festivali'nde bu yıldan itibaren erken yaşta hayatını kaybeden yönetmen ve yapımcı Seyfi Teoman anısına bir ödül verilecek.

"Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü"ne, festivalin Altın Lale Uluslararası ve Ulusal Yarışmaları'nın yanı sıra "Türkiye Sineması" bölümünde yer alan "Yarışma Dışı" ve "Yeni Türkiye Sineması" kuşakları ile "Sinemada İnsan Hakları" bölümünde gösterilen Türkiye yapımı ilk filmler aday olabilecek. Ödülü kazanan filmin yönetmenine Cem Yılmaz, CMYLMZ Fikirsanat aracılığı ile 30 bin lira verilecek. Cem Yılmaz, ödülü 5 yıl destekleyecek.

Bilet fiyatları

Festivalin biletleri Biletix satış noktaları, çağrı merkezi ve web sitesi üzerinde, Atlas, Beyoğlu ve Rexx sinemalarında açılacak ana gişelerden alınabilecek. Bilet fiyatlarının 15 lira ve 10 lira olarak belirlendiği festivalde, sinemaseverler hafta içi gündüz seanslarında (11.00, 13.30 ve 16.00) yalnızca 5 liraya film keyfi yaşayabilecek. 

İKSV, 2007 yılında başlattığı "BitamBiöğrenci" projesiyle kültürel etkinliklere katılma şansı bulamayan öğrencileri sanatla buluşturmaya devam ediyor.

Sinemaseverler İstanbul Film Festivali hakkında ayrıntılı bilgiye "film.iksv.org" internet sitesinden edinebilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS