Ramazan'da nasıl sağlıklı beslenilir?

Ramazan'da nasıl sağlıklı beslenilir?

Ramazan ayı yaklaştı. Oruç tutanlar için de dikkat edilecek şeylerden biri sağlıklı beslenme.

Ramazan'da sağlıklı beslenme kurallarına özen gösterilmesi, sofraların bu doğrultuda hazırlanması büyük önem taşıyor. Konuyla ilgili uyarı ve önerilerde bulunan Teksüt Beslenme Danışmanı Diyetisyen Esra Baş Toktay, sahurda ağır yemekler yerine kahvaltılık besinlerin tercih edilmesinin daha uygun olduğunu, peynir çeşitleri, süt ve süt ürünleri, yumurta gibi protein içeriği yüksek olan besinlerin, mideyi daha geç terk ettikleri için tokluk süresini uzatacağını vurguladı. İftarda ise çorbanın başlangıç olarak en uygun besin olduğunu, çorba ve iftariyeliklerden sonra ise yemeğe 15-20 dakika mola verilmesi gerektiğini belirtti.
 
Ramazan ayında, sahur ve iftar zamanında tercih edilen yiyeceklere özen gösterilmesi, sağlıklı beslenme kurallarına uyulması büyük önem taşıyor. Diyetisyen Esra Baş Toktay, sahur, iftar ve ara öğünlerin bütün besin gruplarını (sebze-meyve / et / süt / tahıl grubu) dengeli bir şekilde içermesine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Toktay, şu bilgileri verdi:

"Sahurda ağır yemekler yerine kahvaltılık besinlerin tercih edilmesi daha uygundur. Peynir çeşitleri, süt ve süt ürünleri, yumurta gibi protein içeriği yüksek olan besinler mideyi daha geç terk ettiği için tokluk süresini uzatır. Ramazan ayında sıklıkla yaşanan problemlerden biri de kabızlıktır. Sahurda ve iftarda mutlaka lifli gıdalar tüketilmelidir. Bunun yanı sıra yoğurt, ayran ve cacık tüketimi de içerisindeki yararlı bakteriler nedeniyle bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Çiğ sebze (söğüş) ve meyve tüketimine özen gösterilmelidir. Kayısı, erik, hurma gibi bağırsak çalışmasına yardımcı meyveler tüketilebilir. Sahurda tüketilecek 2-3 adet ceviz, 8-10 adet badem-fındık vb. hem e vitamini alımını hem de tokluk hissini arttırır."

Çorba ve iftariyeliklerin ardından 15-20 dakika mola verin

Sahurda ve iftardan sonra yatana kadar olan sürede mutlaka bol su tüketilmesi gerektiğini söyleyen Toktay, iftarda başlangıç olarak çorbanın en uygun besin olduğunu ifade etti. Toktay, ayrıca şu bilgileri verdi:

"Çorbanın ardından iftariyelik peynir, zeytin, hurma vb. tüketildikten sonra yemeğe 15-20 dk. bir mola verilmelidir. Yemeklerin ara verilmeden hızlı bir şekilde tüketilmesi kan şekerinin çok hızlı yükselmesine sebep olur. Ayrıca fazla besin tüketilebileceği için reflü riski de artabilir. Verilen molanın ardından et veya etli sebze yemeği, bulgur pilavı - esmer pirinç pilavı, salata - zeytinyağlı sebze yemeği tüketilebilir. Özellikle yağda kızartılmadan, kavrulmadan hazırlanmış yemekler tüketilmelidir. Çok yapılan yanlışlardan biri iftarda asitli içecek tüketmektir. Asitli içecekler mideye zarar verir. Bu nedenle asitli içecekler yerine ayran - cacık - az şekerli limonata veya meyve kompostoları tercih edilmelidir."

İftardan iki saat sonra meyve ve süt grubu gıdalar tüketilebilir

İftardan iki saat sonra meyve ve süt grubu gıdaların tüketiminin uygun olacağını söyleyen Toktay, meyve tüketiminin hemen ardından yapılacak olan süt grubu besin tüketiminin kan şekerinin hızlı yükselmesini engelleyeceğini ifade etti. Ayrıca, şerbetli tatlılar yerine haftada 1-2 gün sütlü tatlı tüketilebileceğini söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS