Dişlerde orta yaş krizine dikkat!

Dişlerde orta yaş krizine dikkat!

Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın, Ruhsal Orta Yaş Krizi'nden dişlerin de nasibini aldığına dikkat çekti. Yalçın, 40 yaş ve üzeri olanlarda ne gibi diş sağlığı sorunları ortaya çıktığını ve önlem olarak neler yapılabileceğini anlattı.

Ortodontist  Dr Aylin sezen Yalçın, ruhsal değişim sürecinin sancılı, ama eğer doğru yönetilirse kişiyi daha olgun ve daha mutlu yapabildiğini söyledi.

Yalçın, "Bedenimiz, zamana karşı koyamıyor. Doğanın kanunu bu… Yaş alacağız ama kendimizin yaş dönümlerini ve ihtiyaçlarını anlarsak daha geç yaşlanacak ve daha konforlu bir yaşam sürme şansını yakalamış olacağız" dedi. 40 yaş ve üzeri okurlar için dişlerde ve çene kemiklerinde ne gibi değişimler yaşandığı hakkında bilgi veren Yalçın, "Bir ortodontist olarak, yüz güzelliğinin ve gülümsemenin güzelleşmesinin kişinin özgüveni ve mutluluğunu arttırdığına her gün şahit oluyorum. Bu konuda toplumun bilincinin arttığını da görüyorum. Genci, yaşlısı, kadını ,erkeği, profesyoneli, ev hanımı herkes bakımlı olmanın, güzel yaşlanmanın, doğru beslenmenin, egzersizin, gülümsemenin, huzur ve mutluluğun insanları güzelleştirdiğinde hemfikiriz" şeklinde konuştu.

40 yaşından sonra dişlerde neler oluyor?

Yalçın, 40 yaşından sonra dişlerde karşılaşılan problemleri şöyle sıraladı:

"Kemik erimesi ve dişeti çekilmesi:  Özellikle kadınlarda menapoz döneminin de eklenmesi ile birlikte kemik erimesi ve buna bağlı dişeti çekilmesinde artış oluyor. Düzenli diş doktoruna gidilmiyorsa ve ayna önünde de çok vakit geçirilmiyorsa dişetlerinin çekildiği fark edilmeyebiliyor.

"Eski lamineler, dolgular ,protezler kontrol altında olmalı: Önceki yıllarda yapılmış çeşitli tedaviler  senede iki kez  doktorunuz tarafından kontrol edilmelidir. Yapılan tedaviler 5 yıl süre ile size konfor sağlar. Efektif kullanım süresi 5 yıldır. Malzemelerin de zaman içinde yaşlandıklarını düşünürseniz  yıllar geçtikçe protez ve dolgularınızı da yeniletmeniz gerekecektir. Yıllar ilerledikçe dişetiniz ile kenar uyumunu kaybeden protezlerinizi, kenar kırığı olan dolgularınızı yenilemezseniz, dişlerinizin çekimine kadar gidebilecek bir süreci de başlatmış olursunuz…

"Orta yaşta baş gösteren çapraşıklıka dikkat edilmeli? Bazı kişiler şanslı ve doğuştan dişleri inci gibi.. Günümüzde sayısı oldukça artmış olan ortodontik tedavi gören bireylerin aksine, çocuk ve genç erişkinlik dönmelerinde "tel takmamanın" getirdiği mutluluğu yaşamışlar. Ancak bu tip kişilerde bile 40 yaşından sonra dişlerin birbiri üzerine bindiğini, sırasının bozulduğunu, çapraşıklığın arttığını görüyoruz.  

"Sonradan oluşan diş dizisindeki bozulmanın nedeni "doğa". Dişler öne doğru sürükleniyorlar yıllar geçtikçe ve öndeki dişlere gelen baskı artıyor. Bu hareket özellikle öndeki dişlerin sırasının bozulması ile sonuçlanıyor…

Dişlerde çapraşıklık ortaya çıkıyor

Ortodontist Dr Aylin Sezen Yalçın, gençken ortodontik tedavi  yaptırılsa da 40 yaşından sonra yine aynı sorunla karşılaşma ihtimalinin olduğunu belirtti.

Yalçın,  "Kısa süreli (6 ay-8 ay) ortodontik tedavi ile eskiden sahip olduğunuz düzgün dişlere kavuşabiliyorsunuz. İhmal edip yılların geçmesine izin verirseniz, dişlerinizdeki çapraşıklık miktarı artacak ve diş ve dişeti sağlığınız olumsuz yönde etkilenecektir" dedi.

Yalçın, şöyle devam etti: "Gömük 20 yaş dişlerinizi ihmal etmeyin; 20 yaş dişleri herkesi bir dönem meşgul eder. Çoğunlukla da ya bir seyahat sırasında yada kadınlarda hamilelikte… Genellikle en olmadık zamanlarda ağrı ve şişlik ile kendini hatırlatır. Sürekli bir enfeksiyon kaynağı olmasının yanında komşu olan dişlerinizin de sağlığını olumsuz etkileyecektir. Özellikle kalp hastalığı olan kişilerde gömük dişlerin varlığı oldukça risklidir"

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS