Bakanlık'tan 'Thomas Bach' iddiasına yalanlama

Bakanlık'tan 'Thomas Bach' iddiasına yalanlama

Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada IOC Başkanı Thomas Bach'ın Akdeniz Oyunları'nda bakan korumalarınca protokol tribününden çıkarılmadığını açıkladı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, tüm spor branşlarında Bakanlığa ulaşan iddiaların tümünün araştırıldığını bildirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, dün bir ajans tarafından yayımlanan haberde yer alan tekvandoda bayan antrenörler ve idareciler arasındaki taciz iddialarıyla ilgili Gençlik ve Spor Bakanlığı Teftiş Kurulu veya Spor Genel Müdürlüğü Teftiş Kuruluna ulaşmış hiçbir dilekçenin bulunmadığı belirtildi.

Açıklamada, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından tüm spor branşlarındaki her türlü iddiaların ivedilikle Teftiş Kurullarına gönderildiğine işaret edilerek, "Hiçbir iddia görmezden gelinmemiştir. 'Tekvandoda Bir Skandal İddia Daha' başlığıyla servis edilen haberdeki iddialar asılsız ve yalandır" denildi.

"Türkiye'de Skandal Yaşanmış" başlıklı haberin de gerçek dışı olduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach'ın (Dönemin IOC Başkanvekili), Akdeniz Oyunları'nın Türkiye'de yapıldığı dönemde bakan korumaları tarafından protokol tribününden çıkarıldığı iddiaları kesinlikle yalandır. Sayın Bach, Mersin'de en üst düzey protokol kuralları ve Türk misafirperverliğine yakışır bir şekilde ağırlanmıştır. 20-30 Haziran tarihlerinde yapılan 17. Akdeniz Oyunları'nda Türkiye'nin her anlamdaki başarısı başta IOC olmak üzere tüm dünyanın takdirini toplamışken aylar sonra Mersin'de bir skandal yaşandığının ileri sürülmesinin habercilikle bağdaşır bir yönü de bulunmamaktadır. Oyunlar esnasında Mersin'de üç gün kalan IOC Başkanı Jagues Rogge da Türkiye'nin organizasyon başarısından övgü ile söz etmiş, bu konuda bir açıklama bile yapmıştır.

Hiçbir bilgi ve belgeye dayanmayan, tamamen hayal ürünü iddiaların gündeme getirilmesi, art niyetli bir çabanın ürünüdür. Aynı gün içerisinde servis
edilen iki asılsız haberle ilgili yasal yollara başvurulacağını kamuoyuna duyururuz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS