FIFA Fransa'ya kıyak yaptı

FIFA Fransa'ya kıyak yaptı

Brezilya'nın 12 Haziran-13 Temmuz 2014 tarihlerinde evsahipliği yapacağı 2014 FIFA Dünya Kupası'nın kura çekimine katılacak milli takımların torbaları belirlendi.

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Başkanı Joseph Sepp Blatter, Brezilya 2014 Organizasyon Komitesi Başkanı Jose Maria Marin, Brezilya Spor Bakan Yardımcısı Luis Fernandes, Afrika Futbol Konfederasyonu (CAF) Başkanı Issa Hayatou, FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke, FIFA İletişim ve Halkla İlişkiler Direktörü Walter De Gregorio'nun katılımıyla Brezilya'nın Costa do Sauipe kentinde düzenlenen basın toplantısında, 2014 Dünya Kupası çekilişine katılacak ülkelerin torbaları açıklandı.

Evsahibi Brezilya ile FIFA ekim ayı dünya sıralamasında üst sıraları alan İspanya, Almanya, Arjantin, Kolombiya, Belçika, İsviçre ve Uruguay, önceden belirtildiği gibi seri başı olarak 1. Torba'da yer aldı.

Diğer torbalar ise takımların dünya sıralamasındaki yerine göre değil ülkelerin bulundukları kıtalara göre şekillendi. Böylece Afrika (5) ve Güney Amerika (2) takımları, 2. Torba'dan, Asya (4) ve Kuzey, Orta Amerika ve Karayipler (4) takımları, 3. Torba'dan, Avrupa (9) takımları ise 4. Torba'dan kura çekimine katılacak.

Kurallar doğrultusunda çekilişe aynı kıtadan katılan ülkeler, aynı gruba düşemeyecek. İstisna olarak en fazla 2 Avrupa takımı yalnızca bir grupta eşleşebilecek.

Torbaların FIFA sıralamasına göre yapıldığı düzenlemede Fransa Avrupa takımlarının bulunduğu grubun altında kalıyordu. Bu durumda Fransa'nın zorlu bir gruba düşmesi bekleniyordu. Ancak bu düzenlemeden sonra Fransa'nın çok güçlü bir gruba düşme ihtimali de azalmış oldu. 

6 Aralık'ta yapılacak kura çekimine katılacak takımların yer aldığı torbalar şöyle: 

1. Torba: Brezilya, Arjantin, Kolombiya, Uruguay, Belçika, Almanya, İspanya, İsviçre

2. Torba: Cezayir, Kamerun, Fildişi Sahili, Gana, Nijerya, Şili, Ekvador

3. Torba: Avustralya, İran, Japonya, Güney Kore, Kosta Rika, Honduras, Meksika, ABD

4. Torba: Bosna Hersek, Hırvatistan, İngiltere, Fransa, Yunanistan, İtalya, Hollanda, Portekiz, Rusya

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS