Güreş olimpiyatlardan çıkarıldı

Güreş olimpiyatlardan çıkarıldı

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, güreşi 2020 olimpiyatları programından çıkardığını açıkladı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) İcra Kurulu, 2020 olimpiyatları programında yer alacak 25 temel spor dalını belirlerken, güreşi listeden çıkardı.

IOC sözcüsü Mark Adams yaptığı açıklamada, gizli oylama sonucu alınan kararda üyelere hangi spor dalının "temel liste"de yer almaması gerektiğinin sorulduğunu ve ortaya çıkan kararın 2020 oyunları programı için "en iyisi" olduğunu söyledi.

Oylamaya ilişkin sayısal veriler açıklanmazken, IOC Başkanı Jacques Rogge'un oy kullanmadığı bildirildi.

İcra Kurulu, hangi spor dalı ya da dallarının çekirdek listeye katılacağına ilişkin St. Petersburg'da Mayıs 2013'de toplantı yapacak ve IOC Yönetim Kurulu'na önerilecek spor dalını belirleyecek. IOC Yönetim Kurulu Toplantısı Eylül ayında Arjantin'de yapağı toplantıda 2020 olimpiyat programında yer alacak spor dallarını açıklayacak.

Adams, bugünkü kararın "kesin" anlamına gelmediğini belirtti.

Güreşin "bir şansı daha" var

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) üyesi 
Prof. Dr. Uğur Erdener, "Güreş, 7 aday branş ile birlikte Mayıs ayında tekrar şansını deneyebilir" dedi.


Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı ve Dünya Anti-Doping Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi de olan Prof. Dr. Uğur Erdener, AA muhabirine yaptığı açıklamada, IOC Yönetim Kurulu'nun bugün İsviçre'nin Lozan kentinde yaptığı toplantıyı değerlendirdi.

Erdener, IOC'nin "güreşin 2020 Olimpiyatları'nda yer alacak 25 temel branş arasından çıkarılması" kararının nihai olmadığını söyledi.

Güreşin, olimpiyatlara katılmak için aday olan beyzbol/softbol, karate, roller sports, tırmanma sporları, squash, su kayağı ve wushu ile birlikte, Mayıs ayında Rusya'nın St. Petersburg kentinde yapılacak IOC toplantısında tekrar değerlendirmeye alınacağını kaydeden Erdener, şöyle konuştu:

"Mayıs ayında yapılacak değerlendirmenin ardından son karar, 7-10 Eylül tarihlerinde Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te yapılacak ve İstanbul'un adaylığının da görüşüleceği IOC Genel Kurulu'nda verilecek. Güreşin hala olimpiyatlara dahil olma şansı bulunuyor."

Erdener, bu tür kararların verilme aşamasında o branşın izleyici oranlarından, medyada yer alma sıklığı ve şekline, kaç ülkede faaliyet gösterdiğine kadar bir çok şeye bakılıyor. IOC'nin bu kararı verirken dikkat ettiği en önemli şey, spor branşının televizyondan ne kadar izleyiciye ulaştığıdır" dedi.

Uğur Erdener, bu tür değişikliklerin sık sık yapıldığını, ancak söz konusu güreş olduğu için Türkiye'de bu kadar tepkiyle karşılandığını sözlerine ekledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS