Rus savaş gemisine gecikmeli izin

Rus savaş gemisine gecikmeli izin

Ege Denizi'nden Karadeniz'e doğru yol alan Rus savaş gemizi "Azov", Çanakkale Boğazı'na girmeden bekletildi; daha sonra geçişine izin verildi.

Suriye kıyılarında bir süre görev aldıktan sonra Rusya'ya gitmek üzere yola çıkan ve bugün öğle saatlerinde Çanakkale Boğazı girişine gelen "Azov" adlı Rus savaş gemisinin geçişine izin verilmedi. Çanakkale Boğazı Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi Müdürlüğü (VTS) ile telsiz irtibatına geçen Rus savaş gemisine, Türk Deniz Kuvvetleri'nin talimatı üzerine, Boğaz'a saat 17.10'da giriş yapabileceği bilgisi verildi.

Rus Donanması'na ait muhrip bu talimat üzerine saat 17.10'da Ege Denizi'nden Boğaz'a giriş yaptı. Yaklaşık 8 gündür Suriye kıyılarında görev alan muhrip, saat 19.00 sıralarında Çanakkale önlerine ulaştı.

Montrö Boğazlar Anlaşması'na göre, Karadeniz'e kıyısı bulunan ülkelerin savaş gemileri Türk Boğazları'ndan birini gece diğerini ise gündüz geçebiliyor. Rus savaş gemisine uygulanan bu geçiş talimatının ise Montrö Anlaşması'na uygun olduğu öğrenildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS