Taksim'de toplananlara polis müdahale etti

Taksim'de toplananlara polis müdahale etti

Taksim Dayanışması'nın çağrısıyla Taksim'de toplananlara polis biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alındı. Gösterilcilere satırla saldıran 2 kişi de gözaltına alındı.

"Taksim yayalaştırma projesinin mahkeme kararıyla iptal edilmesi üzerine Gezi Parkı'na girmek üzere İstanbullulara çağrı yapan Taksim Dayanışması Platformu'nun, eylemi öncesinde Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi'ne gruplar halinde gelenlere polis müdahalede bulundu.

Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde saat 18.00'da biraraya gelen İstanbullulardan bazıları kendi aralarında su savaşı yapmaya başladı. Su savaşı sürerken, "Her yer Taksim her yer direniş" sloganları atıldı. Bu sırada polis, su savaşı yapan kalabalığı anıt çevresinden uzaklaştırmak için üzerlerine doğru yürüdü. Çevik kuvvet, su savaşı yapanları kalkanları ile iterek alandan uzaklaştırdı.

Polise mahkeme kararını gösterdiler ama...

Taksim Dayanışması'nın çağrısıyla İstiklal Caddesi'nin girişinde toplanan eylemciler, Gezi Parkı'nın açılmasını istedi. Taksim Dayanışması üyelerinin de aralarında bulunduğu eylemciler, İstiklal Caddesi'nin girişinde toplandı ve İstanbul 1. İdare Mahkemesi'nden alınan karar metninin fotokopilerini, burada görevli polislere verdi. "Polisin burada bulunmasının hukuksuz olduğunu" belirten protestocular, Gezi Parkı'nın halka açılmasını talep etti.

Bu arada, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de beraberindeki partililerle buraya geldi.Çevik kuvvet ekipleri, İstiklal Caddesi girişinde barikat oluştururken, Taksim Dayanışması yetkilileri ve polis arasında görüşme yapıldı.

Öte yandan, polisin daha önceki müdahalesiyle ara sokaklara dağılan göstericiler de İstiklal Caddesi girişine geldi.

Polis, uyarılara rağmen dağılmayan gruba TOMA'lardan sıkılan tazyikli suyla müdahale etti. Müdahaleden, Gürsel Tekin ve beraberindeki bazı partililer de etkilendi.

Meydan kapatıldı, metronun Taksim seferleri durduruldu

Ara sokaklara kaçan gruptakilerden bazıları gözaltına alınırken, Taksim'e giriş-çıkışlar polis tarafından kapatıldı. Polis, vatandaşların sadece The Marmara Oteli tarafından Gümüşsuyu'na inişine izin verdi.

Gürsel Tekin'e de biber gazı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin, yanındakiler tarafından gözüne solüsyon sürülmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bizim burada ne yaşadığımızı anlatmamıza gerek yok. Sizinle beraber yaşadık. Bunu objektif bir şekilde anlatmanızı bekliyoruz. Bizim milletvekili olmamız da zaten burada bir işe yaramıyor" dedi.

Tarlabaşı girişi ve Cumhuriyet Caddesi'nde de polis, toplanan gruplara biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Meydanda toplanmak üzere küçük ya da büyük gruplar halinde ilerleyenlere müdahalenin ardından halk, İstiklal Caddesi ve Sıraselviler yönüne doğru dağıldı. Çevik Kuvvet polisi de dağılanların peşinden bu caddelere yöneldi ve sokak aralarına giren göstericilere biber gazı ve tazyikli su ile müdahaleyi sürdürdü. Polisin meydandan uzaklaşanlara dönük İstiklal Caddesi ve Sıraselviler'deki müdahalesi devam etti.

Halk polise tepki gösterdi

Bir grup çevik kuvet polisi, Galata Kulesi'ne kadar göstericileri takip etti. Polisler, Taksim Meydanı'na geri dönerken İstiklal Caddesi'nde bulunan halktan tepki gördü.

Akrepler ile sokak aralarında müdahale

Taleplerini bir kez daha dile getirmek ve Gezi Parkı'na girmek isteyen İstanbullular, polisin müdahalesinin ardından Taksim ve çevresini terk etmek istemedi. Polisin Taksim Meydanı'ndan yaklaşık 1.5 kilometre uzaklıktaki Tünel'e kadar müdahalede bulunduğu halk, ara sokaklara sığındı. Zaman zaman İstiklal Caddesi'ne çıkarak "Her yer Taksim her yer direniş" gibi sloganlar atan halka dönük müdahale tüm Taksim çevresinde devam ediyor. İstiklal Caddesi, Sıraselviler, Cihangir ve Asmalımescit'te ara sokaklarda polisin müdahalesi saatlerce sürdü. Sokak aralarına "Akrep" adı verilen zırhlı araçlarla giren polis, gaz bombasının yanı sıra plastik mermiler de kullandı. Polisin müdahalesi Galatasaray Meydanı ve çevresinde yoğunlaştı.

Çok sayıda kişi cop ile darp edilerek gözaltına alındı

Saat 18.00 civarında başlayan müdahale 22.00 olduğunda tüm ara sokaklarda devam ediyordu. Polis müdahale sırasında çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Esnafın dükkanlarına sığınanları polis, dükkanlara girerek gözaltına aldı. Gözaltına alınanların elleri plastik kelepçe ile arkadan bağlanarak polis araçlarına götürüldü. Gözaltına alınan çok sayıda kişi de polisin cop ile darbına maruz kaldı. Ara sokaklardaki müdahale sırasında da polis cop ile çok sayıda kişiyi darp etti.

31 kişi gözaltında

Olaylar sırasında, gazeteci olduğu öne sürülen yabancı uyruklu bir kişinin de aralarında bulunduğu 31 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Biber gazından İstiklal'deki herkes etkilendi

TOMA'lar ile sıkılan tazyikli su ve gaz bombalarından İstiklal Caddesi ve Taksim çevresinde bulunan her yaş grubundan kişi etkilendi. Özellikle İstiklal Caddesi'ndeki çok sayıda kişinin biber  gazı nedeniyle zor anlar yaşadığı görüldü. Olayların ortasında kalan bir anne ve çocuğunun can havliyle kaçmaya çalıştığı gözlendi. Öte yandan, müdahalesi sırasında arada kalan görme özürlü bir vatandaş zor anlar yaşadı.

Taksim Meydanına geçişlere izin verilmedi

Taksim Meydanı'na geçişleri kapatan çevik kuvvet ekipleri vatandaşların geçmesine izin vermedi.
 
Otelin restoranında oturanlara biber gazı

Polisi, Gezi Parkı'na girmek isteyenlere yönelik müdahalesi nedeniyle Taksim Meydanında bulunan 5 yıldızlı turistik bir otelin restoranında oturanlar alkışlayarak protesto etti. Polis, otelin önünde bekleyenlere ve restoranda oturanlara, protestoları nedeniyle biber gazı sıktı.

Öte yandan, Taksim Meydanı'nda bekletilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait araçlar, suyu biten TOMA'lara su yükledi.

Taksim Meydanı ve çevresindeki polislerin sayısının bugün önceki günlere çok daha fazla olduğu gözlendi.

"Eli satırlı iki kişi yakalandı"

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS