Bayrak satıcısı tahliye oldu

Bayrak satıcısı tahliye oldu

Taksim'de gözaltına alınan bayrak satıcısı Ali Sarıçiçek tahliye edildi.

Taksim Meydanı'nda yapılan müdahalede gözaltına alındıktan sonra tutuklanan ve aralarında seyyar satıcı olduğu belirtilen bir kişinin de olduğu 8 şüpheli serbest bırakıldı.

Nöbetçi 6. Sulh Ceza Mahkemesi, Gezi Parkı eylemleri kapsamında tutuklunan 8 şüphelinin avukatlarınca dün yapılan itirazı karara bağladı.

Mahkeme, aralarında bayrak satıcısı olduğu belirtilen Ali Sarıçiçek ve Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Alican Sünnetçioğlu'nun da bulunduğu 8 kişinin tahliyesine karar verdi.

8 şüpheli hakkında adli kontrol hükümlerinin uygulanması kararlaştırıldı.

Nöbetçi İstanbul 6. Sulh Ceza Mahkemesi'nin tahliye kararında, "şüpheliler hakkında uygulanan tutuklama tedbiri ile verilmesi beklenen ceza arasındaki orantılılık ilkesi gereğince tutuklama kararlarının kaldırılmasına" ifadesi kullanıldı.

Kararda, bayrak satıcısı olduğu belirtilen Ali Sarıçiçek'in de aralarında bulunduğu 8 şüphelinin adli kontrol altına alınmasına hükmedildi.

Şüphelilere, her gün mesai saatleri içerisinde karakola giderek imza atma şartı getirildi.

Mahkeme, söz konusu adli kontrol kararına uyulmaması halinde derhal tutuklanabilecekleri konusunun şüphelilere bildirilmesine de hükmetti.

Ailesi sevince boğuldu

Bayrakçı Ali Sarıçiçek tahliye olduğu için çok mutlu olduğunu söyleyerek, "Geç de olsa adalet yerini buldu. Ama geç gelmiş adalet adalet değildir. Türkiye'de adaletin yerlere düştüğünü görüyorsunuz. Cezaevinde o kadar çok insan var ki; Haksız ve suçsuz yere yatıyor. Hiç birinin suçu kanıtlanmamış. Delillerden suçlulara değil de, suçlulardan delillere gitmeye çabalıyorlar" dedi.

Kendisini eskiden aldığı cezalardan dolayı suçladıkalrını söyleyen Sarıçiçek "Ben cezamı yatmışım, çekmişim. Beni niye bununla yargılıyorsunuz. Ben çıkmasam ne olacak. Evin ekmek kaynağı benim. Ben olmasam ne olacak. En büyük çocuğum nasıl yetişsin bütün aileye. Bana iş veren yok, 5 tane çocuğum var. ben çoçuğumun, çocuğumun rızkı için bayrak satıyorum" dedi.

Hasret giderilmesinin ardından tahliye olanlar ve yakınları el ele tutuşup halay çekti. Bir vatandaşın söylediği türkü eşliğinde çekilen halaya avukat Tülay Odabaş da eşlik etti. Yarım saat süren tahliye sevincinin ardından 8 kişi aileleriyle cezaevi önünden ayrıldı.

Süreç

Gezi Parkı olaylarına ilişkin geçen hafta gözaltına alınan 59 kişiden 8'i tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilirken, 51'i serbest bırakılmıştı.

İstanbul 33. Sulh Ceza Mahkemesi de Ali Sarıçiçek ve Alican Sünnetçioğlu'nun da bulunduğu 8 şüpheliyi "2911 sayılı Gösteri ve Yürüyüş Kanunu'na muhalefet etmek" ve "polise mukavemet" suçlarından tutuklanmasına karar vermişti.

Avukatlar tarafından dün yetkili mahkemelere müvekkillerinin serbest bırakılması istemiyle dilekçeler sunulmuştu.

Gösterilerde bayrak sattığı belirtilen Ali Sarıçiçek'in de tutuklananlar arasında olması medyada yoğun şekilde yer almış ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca dün yapılan açıklamada, Sarıçiçek'in "bayrak satmaktan" değil, "görevi yaptırmamak için direnme" ve "toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet" suçlarından tutuklandığı bilgisi verilmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS