Erdoğan: "Küfür edenler acaba..."

Erdoğan: "Küfür edenler acaba..."

Başbakan Erdoğan, "Özgürlükler alanında büyük reformlarımız oldu. İfade özgürlüğünün önünü açtık" dedi.

AK Parti Dışilişkiler Başkanlığı 6. Geleneksel Büyükelçileri İftar Programı'nda konuşan Erdoğan, gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'de yaşananlara ilişkin "Rusya'ya, Çin'e, İran'a sesleniyorum, 'artık buradaki uzlaşmacı sürece destek vermeniz gerekir' diyorum. Bu işi çözmede büyük bir sorumluluklarının olduğunu ifade ediyorum. Aksi takdirde bu ölen 100 bin insanın ve şu anda ülkelerinden ayrı yaşayan milyonlarca insanın inanıyorum ki tarih boyunca affı olmayacaktır" dedi.

Erdoğan'ın mesajları

Bizim için zalimin dini, mezhebi veya etnik kökeni önemli değildir. Biz yapılan zulme bakarız. Akan masum kanlar üzerinden mezhep tartışması yapmayı da insanlığın vicdanını ayaklar altına alıp çiğnemek olarak görürüz.

Biz bugün Suriye'deki rejime şu veya bu mezhepten olduğu için karşı çıkmıyoruz. Her kesimden halkına açıkça zulüm etti. Sünnisi, Nusayrisi, Hristiyanı ile tüm Suriyelilerin geleceğini tehlikeye attığı için karşı çıkıyoruz. Suriye'de şu ana kadar 100 bin insan öldü, hala öldürmeye devam ediyor bu rejim. Şimdi ben bu rejime diktatör demeyecek miyim? Ben bu rejime katil demeyecek miyim? Siz bu insanlara karşı her zaman şefkat elinizi uzatmak zorundasınız, 100 bin insanın öldürüldüğü Suriye'ye karşı hala ciddi bir ses yükselmiyor.

Özgürlükler alanında büyük reformlarımız oldu. İfade özgürlüğünün önünü açtık. Şu anda Cumhurbaşkanına, Başbakanına, Genelkurmay Başkanına, TBMM Başkanına fütursuzca saldıranlar, yazı yazanlar, daha ileri gidiyorum küfür edenler acaba 10 yıl önce Türkiye'de böyle bir köşe yazısı yazabilirler miydi?

Erdoğan, yeni anayasa konusunda üzerinde anlaşılan 48 maddenin yaklaşık 38'inin temel hak ve özgürlüklerle ilgili olduğunu belirterek, "Efendim bu 48 madde çok da önemli değil) gibi yaklaşımlar var. Anayasanın önemsiz olanı mı olurmuş ya? Bunların hepsini gelin bir çırpıda çıkaralım" dedi.

30 yıldır devam eden terörü sonlandırmak, 10 yıllar boyunca devam etmiş; ret, inkar ve asimilasyon politikalarının izlerini silmek için 'Çözüm Süreci' adını verdiğimiz bu süreci
kararlıkla sürdürüyoruz. Bu süreç nihayete eriştiğinde Türkiye çok önemli bir reformu gerçekleştirmiş, ağır yüklerinden kurtulmuş olacaktır. Türkiye ekonomisine, sosyal hayatımıza, siyaset ve demokrasimize adeta musallat olduğu bu sorun çözüldüğünde Türkiye huzur, güven ve istikrar noktasında çok farklı bir ülke olacaktır.

Biz Türkiye olarak, Mısır'da belirli kişi ya da kuruluşları savunan veya gözeten değil, evrensel değerleri ve ilkeleri gözeten bir politika izliyoruz. Türkiye'nin politikası çıkar odaklı değil değer odaklıdır.

Son günlerde dünyada belirli çevreler Türkiye'nin ekonomisinin durağana geçtiğini ifade ediyor. Saldırıların şeklini görüyor musunuz? Nasıl durağana geçiyor? Durağana geçen bir ekonomide düşünebiliyor musunuz bütçe 3,1 milyar lira fazla veriyor, nasıl oluyor bu iş?

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS