Seyfe Gölü kurudu!

Seyfe Gölü kurudu!

Kırşehir'in Mucur ilçesi sınırlarında bulunan doğa harikası kuş cenneti Seyfe Gölü, bilinçsizce su çekilmesi sonucu tamamen kurudu.

200'e yakın türü bulunan göçmen kuşların konaklama üreme yeri olan, 1'inci derecede SİT alanı Seyfe Gölü'nü kuşlar terk ederken, ölü yavru kuşlar dikkat çekiyor.

Seyfe Gölü'nün, son yıllarda yetersiz yağışla birlikte çevre ilçe ve köylerin içme suyunun karşılanması için açılan derin kuyularla birlikte vahşi sulama gibi nedenlerle kuruduğu öne sürüldü.

Seyfe Gölü Koruma Derneği Başkanı emekli öğretmen Mustafa Yavuz şunları anlattı:
 
"Kırşehir'in Mucur İlçesi'nde bulunan Seyfe Gölü bir kuş cennetiydi. şimdi adeta kuş cehenmemi oldu. Son bir yıl içerisinde yağışların yetersizliği başta olmak üzere çevre ilçe ve köyler, açılan derin kuyulardan çektikleri sularla içme suyu ihtiyaçlarını gideriyorlar. Göl, suların çekilenmesiyle tamamen kurudu, çöl oldu.

Bu konuda sıkıntılarımızı Çevre ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'ne, Doğa Koruma Dairesi Başkanlığı'na ve Kırşehir Valiliği'ne anlatmaya çalıştık, ancak ilgilenen olmadı. Kuş cenneti oldu, kuş cehennemi. Kaçan kuşlar canını kurtardı, uçamayan yavrular da ölüyor."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS