Komutanlar Gaziantep'te toplandı

Komutanlar Gaziantep'te toplandı

Suriye'de Esad rejimine karşı savaşan 33 muhalif grubun komutanı Gaziantep'te bir araya geldi.

Esad karşıtı muhalif gruplar, Gaziantep'te bir araya geldi. Suriye'deki rejim karşıtı 33 muhalif grup ve komutan, "Suriye Ulusal Demokratik Topluluğu" çatısı altında birleşmek için Gaziantep'te toplandı.

Suriye'de devam eden iç savaş nedeniyle verilen mücadeleyi tek elden yürütmek için 33 muhalif grup Gaziantep'te bir araya geldi. Suriye'de rejim karşıtı 33 STK üyeleri ile Özgür Suriye Ordusu'na mensup tugay ve birlik komutanları, Şahinbey Belediyesi Konferans Salonu'nda Suriye Ulusal Demokratik Topluluğu bünyesinde toplantı düzenledi.

Türkiye'nin kendileri için gerekenden fazlasını yaptığını belirten Suriye Ulusal Demokratik Topluluğu Sözcüsü Dr. Süleyman Havari, "Bu toplantıyı gerçekleştirmemizin amacı, bütün muhalefet guruplarını bir araya getirerek tek yürek olmak istiyoruz. Suriye mahvoldu. Birlik ve beraberliği sağlamak için 33 muhalif grupla bugün buradayız" dedi.

ABD tarafından Suriye'ye yapılması planlanan müdahaleyi değerlendiren Havari, "Biz bu müdahalenin yapılmasını istiyoruz. Ancak sivil insanların ölmesini de istemiyoruz. Bu zamana kadar Esad 300 bin kişiyi öldürdü. Yapılacak müdahalede normal vatandaşlara zarar gelmesini istemiyoruz" diye konuştu.

Toplantıya katılan Mardin Haseki Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İsmail Bubi de toplantının amacının Sivil Toplum Kuruluşlarını bir araya getirerek Suriye'nin özgürlüğüne katkıda bulunmak olduğunu dile getirdi. ABD'nin yapacağı müdahalenin olması gereken bir şey olduğunu vurgulayan Bubi, AB'nin de üzerine düşeni yapması gerektiğini ifade etti.

Yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından muhaliflerin ilerleyen günlerde tekrar toplanacağı açıklandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS