BDP heyeti Öcalan ile görüştü

BDP heyeti Öcalan ile görüştü

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Grup Başkanvekili Pervin Buldan İmralı adasında Abdullah Öcalan ile görüştü. Öcalan'ın, "Diyalog sürecinin devam etmesi gerektiğini düşünüyorum" dediği bildirildi.

KCK'nın geri çekilmenin durdurulduğunu açıklaması sonrasında gözler İmralı'ya çevrildi. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Grup Başkanvekili Pervin Buldan'dan oluşan BDP heyeti 10. ziyaret için bugün İmralı adasına gitti.

BDP heyeti'nin görüşmesi, KCK'nın geri çekilmeyi durdurması ve hükümetin açıklayacağını söylediği demokratikleşme paketi açısından önemli bir ziyaret olarak görülüyor.

BDP heyeti Adalet Bakanlığından alınan izin ile bir önceki görüşmede Öcalan ile fotoğraf çektirmiş ancak, fotoğraf Bakanlık ile anlaşma sağlanmadığından şimdiye kadar yayımlanamadı.

Öcalan: "Diyalog devam etmeli"

Selahattin Demirtaş ve Pervin Buldan'ın İmralı'daki görüşmesinin ardından, BDP'den yazılı açıklama yapıldı. Yazılı açıklama yapan BDP heyeti, Abdullah Öcalan'ın mesajını aktardı. Açıklamada aktarılan Öcalan'ın mesajı şöyle:

"1 yıl önce başlattığımız diyalog sürecini bundan böyle yeni bir formatla, yani bir anlamlı müzakereyi evrilterek, derinleştirerek sürdürmek gerektiğini düşünüyorum. Anlamlı bir müzakere için gerekli olanak ve araçları devlete de Kandil'e de iletmiş durumdayım. Özellikle devletin derinlikli bir müzakare için yeterli araçları ve imkanları yaratması sürecin ilerlemesi için elzemdir. Çözüme gidecek yolların ancak bu şekilde açılacağı gerçeğinden hareketle hükümetin de konuyu ciddiyetle ele almasını umuyorum. Bu aşamada karşılıklı ateşkes durumunun korunuyor olmasına anlam biçtiğimizi belirtmek istiyorum. Hepimiz sürecin çok anlamlı olduğunun farkındayız. Ancak anlamlı olduğu kadar zor ve çetin geçeceğini de hepimiz biliyoruz. Önerilerim ve düşüncelerim doğrultusunda zorlukları aşmayı başarırsak, yeni bir formatla evrilmiş derinlikli bir müzakere ile yola devam edebiliriz."

Ailelere, "gemi faaliyeti yapılmayacak" denilerek izin verilmedi

Bu arada, BDP heyeti Abdullah Öcalan ile görüşmek için İmralı adasına hareket ederken, Abdullah Öcalan'ın kardeşi ve İmralı'da bulunan diğer hükümlülerin yakınlarının yarın İmralı adasındaki yakınları ile görüşme talepleri Bursa Cumhuriyet Savcılığınca reddedildi.

Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan ile Şeymus Poyraz'ın kardeşi Felek Cızlamaz ile kızı Nalan Poyraz ve Cumali Karsu'nun vasisi Pervin Oduncu'nun İmralı Adası'na giderek yakınlarıyla görüşmek için Bursa Cumhuriyet Savcılığı'na öncekigün yaptığı başvuru, "Gemi faaliyeti yok" gerekçesiyle reddedildiği belirtildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS