Bursa Valisi'ne "özür dile" çağrısı

Bursa Valisi'ne "özür dile" çağrısı

5 sivil toplum kuruluşu, Bursa Valisi Münir Karaloğlu'nu, Romanlar'dan özür dilemeye çağırdı.

Avrupa Roman Hakları Merkezi (ERRC), Helsinki Yurttaşlar Derneği (hYd), İnsan Hakları Derneği (İHD), İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) ve Türkiye Roman Hakları Forumu (ROMFO), Bursa Valisi Münir Karaloğlu'nu, Romanlar'dan özür dilemeye çağırdı.

Sivil toplum kuruluşları yaptıkları ortak yazılı açıklamada, Bursa Valiliğinin, TBMM Dilekçe Komisyonuna gönderdiği bir raporda yer alan ifadelerin, ayrımcı ve ırkçı bir bakış açısını yansıttığı öne sürüldü. Valiliğin yazısının, Anayasa'nın, kanun önünde eşitliği düzenleyen 10. maddesine, Türk Ceza Kanunu'nun 122. maddesine ve Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere aykırı olduğu savunulurken, şöyle denildi:

"Kamu otoritesi, hiçbir gruba önyargılı yaklaşamaz, dışlayıcı, ayrıştırıcı bir dil kullanamaz. Tam aksine, kamu yetkililerinin temel görevlerinden biri, ayrımcılıkla mücadele etmektir. Önyargılı bir genellemeyi temel alan Bursa Valiliği'nin saptaması, herhangi bir ciddi araştırmaya dayanmadığı gibi, 'suç ve cezanın ferdiliği' ilkesini göz ardı etmekte ve
toplumun belirli bir kesimini etnik kimliği üzerinden itham ederek, ırkçılığa ve ayrımcılığa zemin hazırlamaktadır.

Romanlar'a yönelik olumsuz ve dışlayıcı önyargıların hakim olduğu bu açıklama, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 2010 yılında şahsen başlattığı 'Roman açılımı' ile de çelişmektedir. Valilik açıklaması, Roman açılımının kapsamlı politikalar ve düzenlemelerle desteklenmesi ve güçlendirilmesi gerektiğini ortaya koymuştur.

Toplumsal eşitliği ve ayrımcı uygulamalara karşı mücadeleyi güçlendirmesi beklenen yeni 'Demokratikleşme Paketi'nin açıklanacağı bugünlerde, Bursa Valiliğinin yazısı büyük hayal kırıklığı yaratmıştır. Hak örgütleri olarak, Bursa Valiliğince konuya ilişkin kapsamlı ve doyurucu bir açıklama yapılmasını, Bursalı Roman yurttaşlardan özür dilenmesini talep ediyoruz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS