Demirtaş'tan hükümete "inanç ve kimlik" eleştirisi

Demirtaş'tan hükümete "inanç ve kimlik" eleştirisi

Selahattin Demirtaş, "İnançlara ve kimliklere saygıları olsaydı 12 yılda tüm sorunlar çözülürdü" diyerek hükümeti eleştirdi ve kan akmasını önlemek için çözüm sürecine destek verdiklerini söyledi.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisince Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, BDP olarak kendilerine oy ve gönül verenlere sadece kaldırım, asfalt, kanalizasyon, ihale ve rant vaat etmediklerini, şerefli bir yaşamla beraber ekmeğini onuruyla kazanabileceği özgür bir yaşam vaat ettiklerini söyledi.

Gerçek halk partisi olan BDP'nin, seçmenlerine tarihin değişmesini vaat ettiğini dile getiren Demirtaş, "Biz bunu halkımıza bir söz olarak verdik. Şimdi o günlerin arifesindeyiz" ifadesini kullandı. Demirtaş, şunları söyledi:

"Kimse halkımıza, insanımıza dininden, kültüründen dolayı hor bakamaz, hakaret edemez. Bakın şimdi çıkmış birileri, 12 yıldır ülkeyi yöneten AKP iktidarı, 'biz inkarı, asimilasyonu bitirdik' diyor. Bu inkarın nasıl bittiğini Başbakan Erdoğan bilmez, bunu Mazlum Doğan'a sormak lazım, nasıl bitirildiğini o bilir. Yani kimliğinizin, dilinizin hırsızları, gaspçılar, bu işin suçluları bir de çıkıp biz size bu hakları bahşettik diyorlar. Sen kim oluyorsun da bize hak bahşediyorsun. Biz bu topraklarda doğmakla bu hakları zaten kazandık."

"Bu toprakların mayasında her kesimden ve inançtan insan var" diyen Demirtaş, "Bu topraklar işte bu inanışların ve halkların birbiriyle kardeşçe ve eşitçe yaşayabilmesinin nimetleriyle doludur. Tarihimiz katliamların hüznüyle dolu olabilir ama biz eşitlik ruhu etrafında bir araya gelebiliyoruz" ifadesini kullandı.

"İnançlara ve kimliklere saygıları olsaydı..."

Ana dilde eğitime değinen Demirtaş, "Kürt, Kürdistan'da ana dilde eğitim yapmayacak da nerede yapacak. İnançlara ve kimliklere saygıları olsaydı 12 yılda tüm sorunlar çözülürdü. Bu sorunları çözmek için ellerinde büyük imkanlar var. Bizler de destek sunduk. Niye? Kan akmasın, kardeş kardeşi vurmasın, analar ağlamasın diye. Bu, bizim inancımızın gereğidir. Bu, sizin bize verdiğiniz talimatın gereğidir. Yoksa biz bunların politikasına güvenerek iş yapmıyoruz. Sizlerin desteğiyle barış yolunda yürüyoruz" diye konuştu.

"Ana dilimiz ve seçme seçilme hakkımız, her şeyin üstündedir"

Birlik ve beraberlikten yana olduklarını ifade eden Demirtaş, şöyle devam etti:

"Halkın seçtiğine güç vereceğiz. Halkın seçmediğini, kaymakamları bir tane imzayla buraya gönderirseniz bunun adı demokrasi katliamı olur. Belediye başkanını değiştirirsiniz, kaymakam 30 sene burada kalsa değiştiremezsiniz. Ahkam kesiyorlar ya 'şimdi biz seçiyoruz, yetki onda bendedir' diyorlar ama şimdi değişecek. Atanmış asla ama asla seçilmişin üstünde olamaz. Demek ki ana dilimiz ve seçme seçilme hakkımız, her şeyin üstündedir, olmazsa olmazımızdır. Başımızı istediğimiz yerde kapatırız. Dilimiz nasılsa dinimiz de her şeyin üstündedir. Aleviler'in devlet yönetimine girmeleri engellenmiştir. Alevi'ye hizmet etmiyorsun. Bu soygunculuktur, hırsızlıktır. Sen Sünni'den aldığın vergiyle, Alevi'den aldığın vergiyle, Kürt'ten aldığın vergiyle her kesime hizmet edeceksin. Devletten yolduğun paralarla cami yapılmaz. Devlet dini kabul etmeyeceğiz. Devletin dini yoktur, Allah'ın gönderdiği din vardır. Biz Allah'ın gönderdiği dini kabul ediyoruz, devletin dinini kabul etmiyoruz. Devlet kendi kafasına göre din üretmez. İnancımızı ancak böyle koruyabiliriz."

Herkesin birbirine saygı duyduğu, sevdiği ve düşmanlık yapmayarak horlamadığı zaman çözümün kendiliğinden geleceğini ifade eden Selahattin Demirtaş, bunun başka formülünün olmadığını belirtti.

"Devletin, millete şükran borcu var"

"Bu devletin bu millete şükran borcu vardır" diyen Demirtaş, "Hiçbir modern ülkede halk devlete minnet duymaz ama bizde tam tersi olmak istendi. Bunu kabul etmiyoruz. Biz bunu tersine çevirdiğimiz için öfkeliler" ifadesini kullandı.

Karakoçan'daki mitingin ardından BDP Palu İlçe Teşilatı'nın açılışını gerçekleştiren Demirtaş, daha sonra Kovancılar ilçesinde vatandaşlara hitap etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS