Nabi Avcı'dan "Andımız" açıklaması

Nabi Avcı'dan "Andımız" açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Andımız"ın en geç bir hafta içinde kaldırılacağını, ana dilde eğitimin ise 2014-2015 döneminde hayata geçeceğini söyledi.

"Demokratikleşme Paketi"nin en kritik başlığı anadilde eğitim düzenlemesi. Peki Anayasa'da yer alan "Türkçeden başka hiçbir dil, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ana dil olarak öğretilemez" maddesi nasıl aşılacak? Bu soru, gazete ve televizyonların eğitim editörleriyle biraraya gelen Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya soruldu. Bakan Avcı, şöyle yanıt verdi:

"Tıpkı İngilizce, Fransızca ya da Almanca eğitim veren okullarda olduğu gibi açılabilecek bu okullarda da belli dersler Türkçe olmak zorunda zaten. Aynen Azınlık Okullarındaki ya da yabancı dille eğitim veren okullarda da olduğu gibi. Hatta özel okullar bazen bizim devlet okullarında okutmadığımız ders önerileriyle Talim Terbiye Kurulu'muza geliyorlar. Bunlar uygun bulunursa okutulabiliyor. İşte bu yeni okullarda da aynı statü geçerli olacak. Eğer talep gelirse ve Talim Terbiye Kurulu da uygun görürse matematik dersi bile farklı dilde olabilir."

Bakan Avcı'ya, "Ana dilde eğitim için yeterli öğretmen var mı?" sorusu da yöneltildi. "Bu konudaki en önemli çekincemiz de bu zaten" diye söze başlayan Avcı ise, "Hızla gerekenleri yapacağız. Bu uygulama en erken 2014-2015'te hayata geçebilir. Herhangi bir özel okul, benim şu dilde eğitim yapmak isteyen (en az 12) öğrencim var, öğretmenim hazır ve onlara bu dilde eğitim veren bir sınıf açmak istiyorum diye başvurabilir. Talim Terbiye Kurulu müfredatını kontrol eder ve açabilir" şeklinde konuştu.

Peki ana dilde eğitim veren özel okulların sınavları hangi dilde olacak?  Bakan Avcı, "Farklı dillerde sınav hazırlığımız şimdilik yok. Ancak bu konunun üzerinde çalışacağız, sorular dillere göre değişebilir" dedi.

Nabi Avcı, demokratikleşme paketiyle kaldırılacağı açıklanan "Andımız" ile ilgili düzenlemenin de 10 gün içinde Resmi Gazete'de yayınlanacağını ve böylece uygulamanın tüm okullarda sona ereceğini belirtti.

Avcı, ilkokullarda okutulan "Öğrenci Andı"nın kaldırılmasıyla ilgili çalışmaların 1 hafta içinde tamamlanacağını söyledi. Bakan Avcı OECD Eğitim Bakanları Gayrı Resmi Toplantısı  sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“En geç 1 hafta içinde"

Bakan Avcı bir gazetecinin "Andımız ne zaman kaldırılacak" sorusuna “Bu konuyla ilgili süreç bir yönetmelik değişikliğidir. Onunla ilgili arkadaşlarımızın -daha önce orta okullardan kaldırılmıştı- hazırlığı var. Zannediyorum 1 hafta içinde konuyla ilgili yönetmelik değişikliği gerçekleşmiş olur. En geç 1 hafta içinde" diye yanıt verdi.

Bakan Avcı, bazı özel okulların velilerin isteği durumunda andımızı okumaya devam ettirebileceği söyleniyor şeklindeki soruya, “Okullarımız da hangi gün hangi saatte ne tür törenlerin yapılacağı o törenlerde kimlerin nasıl görev alacağı, süresi ve uygulama usulleri, ilgili yönetmeliklerle tanımlanmıştır. Dolayısıyla yönetmeliklerde tanımlanmayan bir etniklik türünü eğitimcilerimizin başka  anlamlara çekebilecek formatlarda yapacaklarını zannetmiyorum. Yönetmeliğin gereği neyse herkes ona uyar.  Bütün okullar Milli Eğitim Bakanlığı denetimindedir" yanıtını verdi.

Kürtçe eğitim müfredatı

Bakan Avcı, "Kürtçe eğitim konusunda müfredat hazırlandı mı?" sorusuna, şöyle yanıt verdi:

"Okullarda Kürtçe veya başka mahalli dillerde -Boşnakça, Arapça gibi-  müfredat çalışmaları belli diller konusunda seçmeli ders uygulamasından kaynaklanan  bir deneyimimiz var ama bunun dışındaki derslerle ilgili müfredat çalışmalarını ve dolayısıyla ona dayalı program üretimi, yazılması ve ders kitaplarının yazılması belli bir zamana ihtiyaç duyar. Ayrıca bu konuyla ilgili düzenleme andımızdaki gibi yönetmelik konusu değildir.  Bazı yasal değişikliklerde gerekiyor. Dolayısıyla anayasanın 42. maddesine uygun bir düzenleme yapabilmek için bazı yasalarda değişiklikler gerekecek. Onlar da zaman içinde. Zaten bu yıl eğitim öğretim yılı başladı. Bu yıla ait düzenleme söz konusu olmayacağı için vaktimiz var. Önümüzdeki yıldan itibaren yapılacak yasal düzenlemeyle hem de yönetmelik düzeyinde yapılacak düzenlemeyle bu konu talim terbiye kurulumuzda seçmeli derslerde yaptığı çalışmalarda edindiği birikimle bu konuda gerekeni yapacaktır."

Başörtüsü serbestliği

Bakan Avcı, anadilde eğitim için başvuran yapan özel bir eğitim kurumunun henüz olmadığını söyledi. Bakan Avcı, başörtüsü serbestliğiyle ilgili bir soruya “Bildiğiniz gibi o da bir yönetmelik konusu. Yani kamu çalışanlarının kılık kıyafetiyle ilgili yönetmelik var. Orada yapılacak  bir düzenlemeyle bu konu çözümlenmiş olur. Kamu çalışanlarının yönetmeliği MEB yönetmeliği değil. Bakanlar kurulundan geçmesi gerekiyor" şeklinde yanıt verdi.  Bakan Avcı, merkezi sınavlarda ana dil kullanılacak mı sorusuna “ Bunlar daha sonraki günlerin soru ve cevapları. Önce yasa ve yönetmelik çalışmalarını yapalım . Önümüze ne tür  sorunlar çıkar. Ne tür çözümler üretilir. Onları çalışmamız lazım. Ama şu anda bunla ilgili çalışma yok. 2013-2014 yılının çalışması değil. Ders yılında böyle bir uygulama yok. Önümüzdeki yıl geçerli olabilecek. Dolayısıyla sınav konusunda ondan sonra zamanlara ait" yanıtını verdi.

Öğretmen atamaları

Bakan Avcı, 'Yakın zamanda öğretmen ataması  olacak mı? Bununla ilgili açıklamanız olacak mı?' sorusuna ise “Olmadı olmayacak. Yani daha önce Şubat ayında atama yapılacak mı yapılmayacak mı sorularına yol açan bazı açıklamalar var. MEB'den kaynaklanan açıklamalar değil. Tüm memur atamaları belli kadro kollarına bağlıdır. Karar verecek ve duyuracak olan merciler başbakanlık, MEB ve maliye bakanlığıdır. Onun dışındaki spekülasyonlara öğretmenlerimizin, öğretmen adaylarımızın duyarlı olmalarını, sadece başbakanlığın, MEB ve maliye bakanlığın açıklamalarını kaile almalarını onun dışındakilerine itibar etmemelerini  rica ediyorum. Çok fazla beklentiler oluşturuluyor. Genç insanların beklentilerini haksız yere hareketlendirmenin anlamı yok" diye yanıt verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS