Gül, Türk hacılarla bayramlaştı

Gül, Türk hacılarla bayramlaştı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suudi Arabistan Kralı'nın davetlisi olarak hac için gittiği Suudi Arabistan'da Türk hacılarla bayramlaştı.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin Mekke Din Hizmetleri Ateşeliği'nde Türk hacılarla bayramlaştı. Bayramlaşma programına Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TBMM Başkanvekili Meral Akşener, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, bazı milletvekilleri ve Türk hacılar katıldı. Burada konuşan Gül, herkesin haccını ve Kurban Bayramı'nı tebrik etti. Cumhurbaşkanı Gül, şöyle dedi:

"Kurban Bayramı herkes için hayırlara vesile olsun. Cenab-ı Allah önce herkesin ailesi için, memleketimiz için bütün Müslümanlar ve bütün insanlık için hep hayırlar nasip etsin. Hac büyük bir heyecan, büyük bir tecrübe. Kendimizi gözden geçirme, çok büyük bir muhasebe meydanı."

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın haccı mükemmel bir şekilde organize ettiğini belirten Gül, "Mükemmel' kelimesini özellikle kullandım çünkü biliyorum bu zor bir organizasyon. Yıllardır yapa yapa artık en güzel ve en rahat bir şekilde bütün hacca gelen vatandaşlarımızın hizmetlerini yapmak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Bundan dolayı başta Diyanet İşleri Başkanımız olmak üzere bütün hizmeti geçenleri tebrik ediyorum" diye konuştu.

Gül, Avrupa ve Türkiye'den gelen 70 bin Türk hacı bulunduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

"Herkesin ayrı ayrı bayramlarını ve haclarını tebrik ediyorum. Allah herkese tekrarını nasip etsin. Eminim ki bu vesileyle herkes çok güzel dileklerde, dualarda bulunmuştur, memleketimiz için bütün insanlık için. En güzel temennilerin yeri burasıdır. Dolayısıyla aynı zamanda bunlar kendi kendimizi terbiye etmek, kendi kendimizi gözden geçirmek, hepimiz fert olarak, ülke olarak kendi muhasebelerimizi yapmışızdır, noksanlıklarımızı görmüşüzdür. İnanıyorum ki buradan alacağımız derslerle memleketimize döndüğümüzde herkes önce birey olarak daha sonra toplu olarak üstüne düşen görevleri en iyi şekilde yapacaktır. Ben bir kez daha burada olanlar ve olmayanların, herkesin bayramını tebrik ediyorum. Hacları kabul olsun. Allah tekrarını nasip etsin."

Cumhurbaşkanı Gül, hac organizasyonunu takip eden çok sayıda Türk gazeteci olduğunu hatırlatırken, "Tabii bu kadar büyük bir organizasyon olunca, bu kadar büyük bir hadise olunca bunu takip etmek ve burayla ilgili haberleri en güzel şekilde duyurmak onların da görevi. Kolay değil, hac çok büyük bir organizasyon" dedi.

Hac için gelip zor şartlarda hayatını kaybedenler olduğunu hatırlatan Gül, vefat edenlere Allah'tan rahmet diledi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kabe'yi ilk gördüğünde hangi duada bulunduğunun sorulması üzerine, "Onların hepsi hususi kalsın, en iyisi o herhalde. Herkesin kendi gönlünde kalsın. Buralar aslında gösterişin olmadığı yerler. Onun için herkes ihramdayken birbirine eşitti. Herkesin kendi hanesinde ne varsa o öne çıkıyor. Buralarda bu tip şeyler hep özel kalsın. Eminim ki herkes kendi gönlünden geçen dileklerde, temennilerde, dualarda bulunmuştur. İnşallah diğer kardeşlerimize de vatandaşlarımıza da arzu eden herkese nasip olur" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS