Cemil Bayık'tan "çözüm süreci" açıklaması

Cemil Bayık'tan "çözüm süreci" açıklaması

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, "Artık yapılacak olan görüşmelerde üçüncü tarafın yer alması şart oldu. Artık görüşmeler gizli saklı değil, yasal zeminde sürdürülmelidir" dedi.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, çözüm sürecinde hükümet ve devletin adım atmaması nedeniyle geri çekilmeyi durdurduklarını, çözüme fırsat tanıması için ise ateşkesi sürdürdüklerini söyledi.

Bayık, "Ancak, açıkladıkları paket, davranış ve söylemleri ile ateşkesi de anlamsız kılmaya çalışıyorlar. Bugüne kadar ateşkes halen sürüyorsa, bu Kürt tarafının tutumundan ve sabrından kaynaklanmaktadır. Ancak, AKP hükümeti söylemleri ile sabrımızı sonuna kadar getirmişlerdir" dedi.

Cemil Bayık, örgüte ait internet sitesinde Kürtçe yazdığı, "Karşılıksız Fedakarlık" başlıklı yazıda, çözüm süreci ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Hükümetin halen çözüm sürecine seçim hesapları ile yaklaştığını, Abdullah Öcalan'ın 20 yıldır Kürt sorununun çözümü ve Türkiye'nin demokratikleşmesi için ortaya koyduğu fedakarlık çabasının görülmediğini öne sürdü. Bayık şunları söyledi:

"İmralı'da yapılan anlaşmaya göre, ateşkes ve geri çekilme ile birlikte hükümet yasal adımlar atacaktı. Ancak, hükümet hiç bir adım atmadı ve PKK'nın attığı adımları izlemekle yetindi. Bu tek başına bile hükümetin çözüm sürecine ciddi yaklaşmadığını gösteriyor. AKP hükümeti ve devlet çözüm sürecine sahip çıkmadı. Her şeyi gizli yapmak istediler. Hukuki hiç bir adım atmayacaklarını söylediler. Bizden bir şey istemememizi ve mücadeleyi bırakmamızı istediler."

"Paket ve söylemlerle ateşkesi anlamsız kılmaya çalışıyorlar"

Cemil Bayık, Türk ve Kürt halkının çözüm sürecine büyük destek verdiğini ve karşılıklı adımların atılmasını beklediğini belirterek şöyle devam etti:

"AKP oyalama politikalarından vazgeçmiyor. Hükümet çözüm sürecine, ateşkes ve geri  çekilmeye de bir anlam ve önem vermemiştir. Bu adımların bir karşılığının olmadığını söylemiş ve geri çekilmeyi anlamsız kılmıştır. Biz de geri çekilmeyi durdurduk. Çözüm için fırsat olması açısından ise ateşkesi sürdürme kararı aldık. Ancak açıkladıkları paket, davranış ve söylemleri ile ateşkesi de anlamsız kılmaya çalışıyorlar."

Öcalan'ın sadece ayda bir kez BDP heyeti ile görüştürülmesini eleştiren Bayık, "Bu sürecin aktörü sanki Öcalan değil gibi davranıyorlar ve oyalama ile süreci götürmeye çalışıyorlar" dedi.

Cemil Bayık, bundan sonra tek taraflı adımlarla sürecin yürüyemeyeceğini ifade ederek, "Artık yapılacak olan görüşme, müzakerelerde üçüncü tarafın yer alması şart oldu. Böyle ancak sürdürülebilir. Öcalan'ın müzakere koşulları yaratılması ve serbest hareket etmesi sağlanmalıdır. Sorunun çözümü için herkes ile görüşmeler yapabilmelidir. Bu da artık gizli saklı değil, yasal zeminde ve yasal altyapısı hazırlanarak sürdürülmelidir" diye konuştu.
 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS