Er Utku Kali yargı önünde...

 Er Utku Kali yargı önünde...

Reyhanlı'daki bombalı saldırıyla ilgili gizli belgeleri sızdırdığı iddiasıyla 145 gündür tutuklu bulunan er Utku Kali'nin yargılanmasına bugün başlandı. GATA'da tedavi gören kali duruşmaya katılmadı.

Reyhanlı'daki bombalı saldırılara dair gizli belgeleri sızdırdığı iddiasıyla tutuklanan askerin yargılanmasına Samsun'da başlandı.

Geçen mayıs ayında Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki bombalı saldırılara ilişkin istihbarat belgelerini, bilgisayar korsanı Redhack grubuna verdiği iddiasıyla tutuklanan asker Utku Kalı'nın yargılanmasına Samsun 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

Hakkında "TCK'nın 327. maddesi gereğince 3 ile 8 yıl" ve "TCK'nın 329. maddesi gereğince 5 ile 10 yıl" arasında hapis cezası istemiyle dava açılan ve  GATA Askeri Hastanesi'nde tedavi gören Kalı'nın katılmadığı duruşmada müdafi olarak avukatları ablası Ceren Kalı, amcası İbrahim Kalı, Şerif Özgür Urfa ve Selin Yılmaz hazır bulundu.

Duruşmayı CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, sanığın babası Mahmut Kalı, annesi Gönül Çeçen ve ailesi ile yakınları izledi.

Sanık Kalı'nın avukatlarından Şerif Özgür Urfa, iddianamenin yetkisiz ve görevsiz savcı tarafından hazırlandığını belirterek, müvekkilinin tahliyesini talep etti.

Sanığın ablası avukat Ceren Kalı da müvekkilinin kaçma ve delilleri karartma gibi bir eyleminin söz konusu olmayacağını savunarak, "Müvekkilim 148
gündür tutukludur. Yattığı hastane ise sağlık koşullarına elverişli değildir. Müvekkilim ayrıca tutuklandıktan sonra ciddi işkenceye maruz kalmıştır. Kendisi
intihar etme aşamasına gelmiştir. Bu nedenle tutuksuz yargılanmasını talep ediyorum" dedi.

Avukat Selin Yılmaz ise tanık olarak istenen kişilerin bu duruşmada değil sanığın hazır edildiği duruşmada dinlenmesini talep ederek, sanığın tahliyesini istedi.

Savunmaların ardından mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Duruşma sonrası açıklamalar

Duruşma sonrasında Samsun Adliyesi önünde açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, yargılama aşamasının yaşandığına ve mahkemenin devam ettiğine dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Baktığınız zaman Reyhanlı ile ilgili esas yargılanması gerekenler, Türkiye'yi bu bataklığa sürükleyenler ve burda siyaseten sorumluluğu olanlardır. Bunu açıklıkla ifade ediyoruz. Çünkü orada patlamaya sebep olan araçların Türkiye'ye girmesi, Türkiye içerisinde Ankara'da, Konya'da dolaşması ve ondan
sonra patlamanın olacağı saaate kadar takip edilmesi ve patlamanın önlenmemesi birtakım soru işaretleri yaratıyor. Esas yargılanması gereken budur."

CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner ise Utku Kali'nin ciddi sağlık sorunlarının olduğunu ileri sürerek, "Buraya getirilmemesi sistemin kendi sorumluluğunda olduğu halde, bunun bir tutuklama nedeni olarak kayda geçirilmesi, aklın alacağı bir şey değil. Yani getirmiyorsunuz, getirmediğiniz için de
'tutukluyoruz sizi' gibi bir gerekçe sunuldu" diye konuştu.

Avukat Ceren Kalı da resmi yazışmaların tamamlanmadığı söylenerek, Utku Kali hakkındaki tahliye taleplerinin reddedildiğini dile getirdi.

Duruşma öncesi ve sonrasında adliye önünde yoğun güvenlik önlemleri alındığı gözlendi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS