Karikatür yarışmasında ödüller sahiplerini buldu

Karikatür yarışmasında ödüller sahiplerini buldu

30. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda ödüller sahiplerini buldu.

Hilton Convention Center'daki ödül törenine, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Dünya Karikatür Dernekleri Federasyonu Başkanı Peter Nieuwendjikin ve Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner'in yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan İstanbul Valisi Mutlu, 30 yıldan beri yarışmanın düzenlenmesinde emeği olan Aydın Doğan'ı ve vakıf üyelerini tebrik ettiğini söyledi.

Cumhuriyet'in kuruluşunun 90. yıl dönümünün arifesinde olunduğunu hatırlatan Mutlu, "Atamızın sanat ve sanatçıyla ilgili bir sözünü paylaşmak istiyorum. Değerli Atamız, 'Her şey olabilirsiniz. Cumhurbaşkanı da olabilirsiniz fakat sanatçı olmanız fevkalade zor' demiş. Dolayısıyla sanatçı olmak, sanatla uğraşmak, bir sanat ürününü ortaya çıkarmak gerçekten çok özeldir. Sanatçılar, bu manada çok da kıymetlidirler" diye konuştu.

Her sanatçıyı ayrı ayrı takdir ettiğini ve kutladığını belirten Mutlu, "Sanat dünyasının zenginliği, gönül dünyamızın zenginliğine güç katıyor. Bu sanatların içerisinde, özellikle takdir ve hayranlığımı kendi iç dünyamda da paylaştığım bir kesim var ki, o da karikatüristler. Yazının karşısında, çizimin gücünü gerçekten hissediyoruz. Onlar çizgileriyle bize çok şeyi kısacık karikatürün içerisinde izah ediyorlar" ifadelerini kullandı.

Hanzade Doğan Boyner: "Ayna tutuyor"

Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner de dil, din ve ırk gözetmeksizin dünya ülkelerinden sanatçıları bir araya getirdiklerini söyledi.

Yarışmanın karikatür alanında uluslararası bir saygınlığı olduğunu anlatan Boyner, vakıf olarak yarışmayı gelecek kuşaklara taşımaya kararlı olduklarını belirterek, "Maalesef dünyamız, barış, adalet, demokrasi ve insan hakları özlemini gidermiş olmaktan çok uzak. İnsanlığın en yakın tanığı karikatür dünyası. Küçücük bir çizgi ile gerçekleri yüzümüze vuruyor. Bizleri bazen acı ve tebessümle uyarıyor, çoğu zaman da düşündürüyor" şeklinde konuştu.

Sergilenen karikatürlerin herkesin ortak sorunlarını yansıttığını aktaran Boyner, karikatürlerin ortak yaşam kaygılarına ayna tuttuğunu kaydetti.

Dünya Karikatür Dernekleri Federasyonu Başkanı Peter Nieuwendjikin de "İlham Verenlere İlham Vermek" başlığıyla yaptığı sunumun ardından Aydın Doğan'a, karikatür ve karikatüristlere katkılarından dolayı plaket verdi.

Ödüller

Yarışmada birinciliği, Polonyalı Krzysztof Grzondzıel kazandı.

Sağlık problemleri nedeniyle törene katılamadığı öğrenilen Polonyalı karikatüristin ödülü, Vali Mutlu ve Aydın Doğan tarafından oğlu Kamil Grzondzıel'e verildi.

Yarışmada ikinci olan Fethiye Asuman Küçükkantarcılar, ödülünü Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu ve Hürriyet Gazetesi yazarı Vahap Munyar'dan alırken, yarışma üçüncüsü Lüksemburglu Pol Leurs'a ise ödülünü Doğan TV Holding CEO'su İrfan Şahin verdi.

İran'dan Hamed Bazrafkan, Mojtaba Heidarpanah, Sajad Rafeei ve Marij Amini, Brezilya'dan Rodrigo Machado da Rosa ve Rafael Correa, Türkiye'den Ali Raşit Karakılıç, Bosna Hersek'ten Amir Catic, Endonezya'dan Didie Sri Widiyanto, Madagaskar'dan William Rasoanaivo, Belçika'dan Paulo Vercshaeren ve Meksika'dan Jose Antonio Garci Nieto da başarı ödülüne layık görüldü.

Bu karikatüristlere ödülleri, Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı ve Doğan Holding İcra Kurulu Başkanı Yahya Üzdiyen tarafından verildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün mesajının da okunduğu ödül töreninde, "30 Yıldır Karikatürün Evrensel Sahnesi" başlıklı sergi davetlilerin beğenisine sunuldu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS