400 metreden kayalıklara çakıldı

400 metreden kayalıklara çakıldı

Muğla'nın Fethiye ilçesindeki Babadağ'ın 1800 metrelik pistinden yamaç paraşütüyle single (tekli) atlayış yapan Norveçli turist Mads Aune, yaklaşık 400 metreden kayalıklara düşerek ağır yaralandı.

14’üncü Ölüdeniz Hava Oyunları'na katılmak için Norveç’ten Fethiye’nin Ölüdeniz Beldesi’ne gelen Mads Aune,  yamaç paraşütüyle uçmak için 1965 rakımlı Babadağ’ın zirvesine çıktı. 1800 metre pistinden single (tekli) atlayış yapan Aune’nin paraşütü Babadağ eteklerinden yaklaşık 400 metre yükseklikte yandan gelen şiddetli rüzgar nedeniyle asimetrik (bir yandan) kapandı. Hızla düşmeye başlayan Aune, yedek paraşütünü açmak istedi. Ancak hava dolmayan yedek paraşütte düşüşünü yavaşlatmadı. Dün saat 17.00 sıralarında büyük bir hızla Babadağ eteklerindeki 1200 rakımlı kayalıklara düşerek ağır yaralanan Norveçli paraşütçü, 10 metre yuvarlandıktan sonra yerde hareketsiz kaldı. Düşüşü gökyüzündeki diğer paraşüt pilotları tarafından görülüp Babadağ’daki Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ekiplerine bildirilen yaralı pilot için kurtarma operasyonu başlatıldı.

1 saatte ulaşıldı

Babadağ 1700 metre pistinden hareket eden UMKE ekipleri 1 saatlik inişin ardından 500 metre mesafedeki Mads Aune’nin yanına ulaştı. İlk müdahalesi yapılan Aune, için Dalaman Hava Meydan Komutanlığı’ndan helikopter desteği istendi.

Askeri helikoptere alındı

Babadağ kalkış pistleri yamaç paraşütü uçuşlarına kapatıldıktan sonra Mads Aune, Dalaman’dan gelen askeri helikopterden sarkıtılan sedyeye bağlandı. Sedyeyle helikoptere çekilen Aune, Fethiye Devlet Hastanesi’ne götürülerek tedaviye alındı. Aune’nin sol ayak, kaburga ve bel kemiklerinde kırıklar oluştuğu belirtilirken hayati tehlikesinin yapılan kontrollerden sonra netleşeceği kaydedildi.

‘Kask hayatını kurtarmış’

Olay yerine ulaşarak yaralı pilota ilk müdahaleyi yapan UMKE tim görevlisi Alpaslan Genç, pilotun kayalıklara düştükten sonra eğimli zeminde yuvarlandığını söyledi. Mads Aune’nin kaskı sayesinde hayatta kaldığını anlatan Genç, “Buraya ulaşıp ilk müdahaleyi yaptık. O anda pilotun bilinci açıktı. Ancak acı çektiği için konuşamıyordu. Beline ve sol bacağına dokunduğumuzda çok acı çekiyordu. Şuan Babadağ 1700 metre pistinden 500 metre aşağıdayız. Buradan sadece helikopterle gidebileceğini düşündüğümüz için hava desteği istedik ve naklini sağladık." dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS