Kuzey Irak hava sahası kapatılmamış

Kuzey Irak hava sahası kapatılmamış

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Kuzey Irak Hava Sahası'nın Türkiye'den gelecek özel uçaklara kapatıldığına yönelik bir yasaklama olmadığı öğrenildi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir DHMİ yetkilisi, "Biz de olayları basından takip ettik. Anlaşmanın yapıldığı 29 Kasım tarihinden bu yana bize Bağdat hükümetinden, bu konuda gönderilmiş bir NOTAM yok. Anlaşmanın yapıldığı tarihten bugüne kadar tam 207 adet NOTAM yayınlanmış, bunların hiçbiri de 'Kuzey Irak Hava Sahasının kapatıldığı' şeklinde değil. Ayrıca resmi bir yazı da yok" dedi.

Türkiye ile Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi arasında, 29 Kasım'da Kuzey Irak'taki petrolünün aranması, satışı ve transferi konusunda bir dizi anlaşmanın imzalandığı haberleri sonrasında Erbil Havaalanı'nın müdürü Talar Mustafa, aynı gün AFP'ye yaptığı açıklamada "Bağdat, Türkiye'den gelen özel uçaklara hava sahasını kapattı. Normal uçuşlar değil, sadece özel uçaklar. Emir, Ulaştırma Bakanlığı'ndan geldi" sözleri yer almıştı. Irak geçen yıl da Kayseri'den havalanan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın uçağının Erbil'e gidişini engellemişti.

NOTAM nedir?

NOTAM, uçuş ve yer emniyetini etkileyebilecek bazı önemli durumlardan havacıları haberdar etmek için yayımlanan bildiri. NOTAM, ilgili havacılık otoriteleri ve hava meydanları tarafından yayımlanıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS