3. KCK davasında 1 tahliye

3. KCK davasında 1 tahliye

KCK'ya ilişkin, aralarında gazetecilerin de bulunduğu 20'si tutuklu 46 sanığın yargılandığı davada, tutuklu sanık Nilgün Yıldız tahliye edildi.

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi dışında oluşturulan büyük salonda görülen duruşmada, ara kararını açıkladı.

Mahkeme heyeti, haklarında yakalama kararı çıkartılan 2 sanığın yakalanmalarının beklenmesine, tutuksuz sanıklar Sultan Güneş Ünsal ile Zeynep Ceren Kuray hakkında savunma sınırlarını aşan sözleri nedeniyle suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

Heyet, mahkeme tarafından hiçbir süre sınırlanması getirilmediği halde bazı deliller konusunda bir kısım sanıklara yarım saat beyanda bulunmaları için süre verildiği halde sanıkların ve avukatların anlaşılmaz bir tarzda savunma hakkının kısıtlanamayacağı şeklinde itirazda bulunduklarının görüldüğünü belirterek, sanıkların savunmalarının kısıtlanmadığını, süre sınırlaması getirilmeden savunmalarını yaptıklarını ayrıca sanıkların her aşamada yazılı beyanda bulunabildiklerini belirtti.

Süre kısıtlanmasının kaldırılması yönündeki usul ve yasaya uygun bulunmayan taleplerin reddeden heyet, tutuklu sanıklardan Nilgün Yıldız'ı, "tutuklu kaldığı süre ve mevcut delil durumunu" göz önüne alarak, tahliye etti.

Mahkeme, 19 tutuklu sanığın tutukluluk hallerinin devamına hükmederek, duruşmayı 13 Ocak 2014 Pazartesi gününe erteledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS