Muammer Güler: "Polise ateş edildi"

Muammer Güler: "Polise ateş edildi"

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Yüksekova'da 2 kişinin öldürüldüğü olaya ilişkin, "Uzun menzilli silahlarla polisimize hedef gözetmeksizin ateş edildi. Bu çok enteresan bir konudur" dedi.

Bakan Güler, beraberinde AK Parti Mardin Milletvekilleri Gönül Bekin Şahkulubey ve Abdürrahim Akdağ ile AK Parti Mardin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Vejdi Kahraman ile Diyarbakır'dan geldiği Mardin'de kent merkeziyle Kızıltepe ilçesinde şehir turu yaptı.

Ankara'ya gitmek üzere Mardin Havaalanına giden Güler, burada gazetecilerin Yüksekova'daki olaylarla ilgili sorularını yanıtladı.

Olayın provokasyon olduğunu söyleyen Güler, "Bu olayın bir provokasyon olduğu şeklinde değerlendirmeler var. Evet ben de katılıyorum, provokasyondur. Ama asıl önemli olan provokasyonun kimler tarafından yapıldığının araştırılmasıdır. Veya bu provokasyonu kim yapmıştır? Provokasyon olduğu kesindir. Burada içerden ve dışarıdan çözüm sürecinin baltalanmasını isteyen, bunun devamını istemeyen merkezlerin, grupların ve anlayışların ürünü olduğuna inanıyorum. İçeriden ve dışarıdan maalesef bu süreç baltalanmaya çalışılmaktadır" diye konuştu.

Şimdiye kadar gerek Yüksekova'da gerekse diğer illerde meydana gelen hiçbir gösteriye bu şekilde müdahale edilmediğini ifade eden Güler, uzun namlulu silahlarla yapılan saldırıya karşılık vermenin polisin görevi olduğunu söyledi. Güler, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yüksekova'da maalesef evvelsi gün 10 ayrı noktadan uzun menzilli silahlarla polisimize hedef gözetmeksizin ateş edildi. Bu çok enteresan bir konudur. Mezarlıkların tahrip edildiği şeklinde halk içerisinde dolaştırılan bir söylentilerle insanlar tahrik edildi. Hiçbir mezarda öyle bir tahrip söz konusu değil. Böyle bir bahaneyle insanlar kışkırtıldı ve polisle karşı karşıya getirildi. 10'a yakın polis aracında isabetler var hemen polis kuvvetlerinin yakınında 50'ye yakın uzun namlulu silahlara ait kovanlar var. Bunun kabullenilmesi mümkün değil. Bizim şimdiye kadar hiçbir demokratik protestoya, gösteriye bu şekilde bir müdahalemiz olmadı. Polisimiz olayın başından itibaren barikat kurulmasına, molotofkokteyli, el yapımı bomba, fişeklerle saldırılara karşı hep biber gazıyla, tazyikli suyla müdahale etti. Ama uzun menzilli silahlarla hedef gözetmeksizin yapılan müdahalede polisin karşılık verme yetkisi var. Polisin kanunlardan kaynaklanan silahlı saldırıya silahlı karşılık verme mükellefiyeti var. Bu onu görevidir."

Güler, "Polisin, güvenlik kuvvetlerimizin bu anlamda intikam nitelikli, kışkırtıcı nitelikli beyanatları da kabul etmiyorum. Böyle bir şey olmaz. Eğer gerçekten barışa hizmet etmek istiyorsa, gerçekten çözümün devam etmesini istiyorsa bu tip beyanlardan da kaçınılması lazım" dedi.

Konuyla ilgili araştırmalar yapıldığını belirten Güler, şöyle devam etti:

"Benim asıl üzüntüm o insanları polisle karşı karşıya getirilip böyle bir olayı ortaya çıkaran sebeplerin üzerinde durmaktır. Asıl mesele budur. Bu olayla ilgili bütün görüntüler, bütün kayıtlar elimizdedir. Ve maalesef bir öğrenci yurdu tahrip edilmiştir. Bir kız yurdunun tahrip edilmesine çalışılmıştır. Ona müdahale eden polislere 21 ayrı noktadan dün ateş edilmeye başlanılmıştır. Bunun kabullenilmesi mümkün değildir. Devlet asla zaaf içinde olamaz. Bu devleti zaaf içinde göstermek isteyenlere de asla fırsat verilmeyecektir. Hastane basılmış, güvenlik görevlisinin bulunduğu yer ateşe verilmiştir. Polis linç edilmek istenmiştir. Buna hiçbir güvenlik gücünün müsaade etmesi mümkün olamaz. Gerçekten de orada daha fazla insanın ölümüne sebep olabilecek bir provokasyon gündeme getirildi. Bu mizanseni biz biliyoruz ne olduğunu ve sebeplerinin derinlemesine iniyoruz."

Bütün siyasi partilerden bu konuda hassasiyet içerisinde davranmalarını ve kışkırtıcı beyanlardan uzak kalmalarını beklediklerini dile getiren Güler, Yüksekovalı vatandaşlardan bu konuda kendilerini "devletle, polisle, güvenlik güçleriyle karşı karşıya getirmek için tezgahlanan oyuna" gelmemelerini istedi. Devletin vatandaşın can, mal, ırz ve tasarruf güvenliğini korumakla mükellef olduğunu aktaran Güler, şöyle konuştu:

"Hiçbir masum insana polisin şimdiye kadar yanlış bir davranışıolmamıştır. Vatandaşlarımız da bunu biliyor. Ben bu genç insanları polisin karşısında bu şekil ve bu türden provokasyonlarla karşı karşıya getiren insanları toplumun iyi fark etmesini bekliyorum. Ama bunu özellikle huzur içindeki bir seçim ortamını istemeyenlerin tezgahladığına inanıyorum. Bu bölgede seçimlerin huzur içinde çözüm sürecinin getirdiği güven ortamının içinde yapılmasını istemeyenler var. Bu konuda dikkatli olmak lazım. İçeriden çabalar var, dışarıdan çabalar var ama biz bu konudaki kararlığımızı sürdüreceğiz. Çözüm sürecinin devam etmesi konusundaki samimiyetlerini herkesin bu konuda beyanlarıyla anlamış olacağız."

Polisin de askerin de insanların hizmetinde olduğunu söyleyen Güler, devletin asla zaaf içinde olmadığını belirterek, "Yüksekovalı kardeşlerimin, Hakkarili kardeşlerimin bölge insanının bu konuda duyarlılığına inanıyoruz" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS