2020 hac kuraları ne zaman çekilecek? Gözler Diyanet’te!

2020 hac kuraları ne zaman çekilecek? Gözler Diyanet’te!

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecek hac kurası sonrasında 2020 yılında hac ibadetini yerine getirecek kişiler belli olacak. Asil listenin belirleneceği kurada adaylar belirli kriterlere göre katılma hakkına sahip olacak. Peki, hac kuraları ne zaman çekilecek, sonuçlar nerede olacak?

Hac kuraları için geri sayım önümüzdeki günlerde sona erecek. Hacı adaylarının heyecanla beklediği kura çekimi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecek. Çekilişin her yıl olduğu gibi Diyanet’in internet adresi üzerinden ve bir kısmının da Diyanet TV’den yayınlanması bekleniyor.


HAC KURASI NE ZAMAN ÇEKİLİYOR?


​Hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklara gitmek için başvuruda bulunan 2 milyon 298 bin 800 hacı adayının heyecanla beklediği hac kuraları 9 Ocak Perşembe günü çekiliyor.


Kura çekimi Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu'nda elektronik ortamda, noter ve kamuoyu huzurunda yapılacak. Kura, hacı adaylarının kayıt yaptırdıkları iller bazında “Otel ve Oda Tercihli" hac konaklama türlerinde sıralamaya konulmaları şeklinde çekilecek. Kura sonuçlarında asil ve yedek tasnifi yapılmayacağı gibi Diyanet ve acente ayırımı da yapılmayacak.


TOPLAMDA 83 BİN 430 KİŞİ HAK KAZANACAK


Kura sonucunda 83.430 kişi kutsal topraklara gitmeye hak kazanacak. Noter huzurunda, kamuoyuna açık yapılacak kura sonuçlarının, aynı gün saat: 21:00'den itibaren e-Devlet sistemi üzerinden sorgulanabileceği gibi SMS yoluyla da grup başlarına gönderilecektir.


HAC KESİN KAYITLARI NE ZAMAN?


Kurada 'Kesin Kayıt Hakkı' elde edenler, 13-24 Ocak 2020 tarihleri arasında kayıtlarını yaptıracaklardır. 13 Ocak 2020 Pazartesi günü saat 08:00'den itibaren www.hac.gov.tr adresindeki “Kesin Kayıt Belgesi" linkinden e-Devlet kimlik doğrulama sistemi ile kendilerine ait e-Devlet şifreleriyle giriş yaptıktan sonra “Diyanet İşleri Başkanlığı Organizasyonunu" veya “Acenta Organizasyonunu" tercih ederek “2020 Yılı Hac Organizasyonuna Kesit Kayıt Yaptırabilir" belgesini alacaklardır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS