25. dönem POMEM polis alımı başvuruları ne zaman başlayacak?

25. dönem POMEM polis alımı başvuruları ne zaman başlayacak? © DHA

POMEM polis alımı başvuru tarihi için geri sayım devam ediyor. EGM bünyesinde görev almak isteyen polis adaylarının merakla beklediği süreçle ilgili önümüzdeki günlerde duyuru yapılacak. Peki, POMEM polis alımı başvuru tarihleri ne zaman açıklanacak?

Polis alımı başvuru süreci önümüzdeki günlerde başlayacak. Başvuruların alınmaya başlamasının ardından adaylar bir dizi sınava tabii tutulacak. Mülakatlar ve diğer detaylar sonrasında ataması yapılacak olan polisler görevbaşı yapacak.


Emniyet Genel Müdürlüğünün polis ihtiyacının karşılanması için Polis Akademisine bağlı aylar süren eğitimin verildiği POMEM'lerde, her yıl lisans ve önlisans mezunu alımlar gerçekleştiriliyor.


Süreçle ilgili net bir açıklama yapılmasa da 25. Dönem POMEM başvurularının 24. Dönem POMEM polis alımı ve 2 bin 500 PMYO polis alım sürecinin bitmesinin ardından başlayacağı tahmin ediliyor.


ÖNCEKİ DÖNEMDE BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİ?


POMEM 25. dönem alımları için başvuru tarihi belli olmadığı gibi başvuru koşulları da henüz netleşmedi. Ancak geçmiş alımlarında adaylarda aranan şartlardan bazıları şunlardı;  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

  • Ön lisans, lisans mezunları ve bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından kabul edilen Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar başvurabilir, (Yabancı Ülkeden alınan ön lisans, lisans diplomaları YÖK Başkanlığından alınan denklik belgesi ile birlikte kabul edilecektir.)

  • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

  • Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak, (Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır.)

  • Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,

  • Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmamak.

  • Adaylarda, 30 yaşından gün almamak, lisans mezunları için KPSS'lerin birinden P3 puan türünde en az (60,00) ve üzeri puan almak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS