Arpacık nedir? Arpacık tedavisi nasıl yapılır? İşte cevabı…

Arpacık nedir? Arpacık tedavisi nasıl yapılır? İşte cevabı…

Arpacık; hemen hepimiz bu kavramla hayatımızda en az bir defa karşılaşmışızdır. Gözümüzde çıkan ve bize oldukça rahatsızlık veren arpacığın nedenleri ve tedavi yöntemi, sağlıkla ilgilenenlerin gündeminde her daim yer almıştır. Peki, arpacık nedir, arpacık nasıl tedavi edilir? İşte arpacıkla ilgili detaylar…

Gözünde arpacık çıkanlar veya çevresindeki birinde arpacık çıktığını görenler “Arpacık nedir ve nasıl tedavi edilir?” sorusunun cevabını araştırıyor. Peki, arpacık nedir? Neden arpacık çıkar? İşte, arpacık tedavisi ile ilgili öne çıkan yöntemler…


ARPACIK NEDEN ÇIKAR?


Arpacığın meydana gelmesinde çeşitli nedenler bulunmaktadır.


Yağ bezelerindeki tıkanma


Bu nedenlerin en başında göz kapaklarında meydana gelen yağ bezelerindeki tıkanmadır. Bu tıkanma kandaki yağ oranı fazla olan kişilerde, daha fazla meydana gelmektedir. Gözde çıkan arpacığın bir diğer nedeni ise, bağışıklık sisteminin zayıf düşmesi durumudur.


Bağışıklık sistemi


Bağışıklık sisteminin zayıf düştüğü zamanlarda gözde arpacık, dudakta ve ağız kenarlarında uçuk meydana gelebilir.


Makyaj temizlemeden uyumak


Arpacığın bir diğer nedeni arasında da makyaj malzemeleri vardır. Başkasına ait olan göz kalemlerini veya herhangi bir makyaj malzemesini kullanmak arpacığa sebep olabilir. Aynı zamanda makyajın iyi bir şekilde temizlenmemesi arpacığa neden olan bir diğer etkendir.


Yağlı yiyecekler tüketmek


Çok fazla abur cubur ve yağlı yiyecekler tüketmek de arpacığa neden olabilir.


Stres


Stres cilt hastalıklara davetiye çıkartan en önemli nedendir. Dolayısıyla stres ve olumsuz yaşam koşulları arpacığa sebebiyet verebilmektedir.


ARPACIK TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?


Arpacığın çıkmaya başladığını hissettiğinizde size vereceğimiz kolay bir yöntemle arpacığın çıkmasını engelleyebilirsiniz.


Sıcak su yöntemi


Gözünüze sıcak suya batırılmış bez ile kompres yaparsanız arpacık çıkmadan, çıkmasını engellemiş olursunuz.


Beslenmeye dikkat


Arpacık genellikle bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla ortaya çıktığı için demir ve vitamin yönünden zengin olan gıdalardan beslenin. Sebze ağırlıklı ve antibiyotik içeren sebzeler iyi gelecektir. Sarımsak yemek de arpacığı hızlı bir şekilde geçirir.


Papatya çayı


İyice demlenmiş papatya çayını gözünüze tonik gibi uygulayarak da arpacıktan kısa sürede kurtulabilirsiniz.


Patates yöntemi


Patatesin içerisinde bulunan nişasta ve çeşitli mineraller arpacığın kısa süre içerisinde yok olmasını sağlayacaktır. Patatesi ortadan ikiye bölüp belirli aralıklarla göze uygulamak arpacığa iyi gelecektir.


Sarımsak yöntemi


Arpacık tedavisinde sarımsağı yemenizin yanında, arpacık çıkan bölgeye de uygulayabilirsiniz. Sarımsağın içerisinde yer alan antibiyotik kısa süre içerisinde derdinize çare olacaktır. Sarımsağı rendeleyip, arpacık çıkan bölgede belirli aralıklarla bekletmek tedaviden olumlu cevap almanızı sağlayabilir.


Poşet çay yöntemi


Arpacığı poşet çay yöntemi ile de hızlı bir şekilde tedavi edebilirsiniz. Demlenmiş ve ılınmış poşet çayı gözünüzde bekleterek arpacığı geçirebilirsiniz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS