Son Dakika

Bayram namazı nasıl kılınır? Kurban Bayramı namazı nasıl kılınıyor?

Bayram namazı nasıl kılınır? Kurban Bayramı namazı nasıl kılınıyor?

Bayram namazı nasıl kılınır?  Kurban Bayramı namazı nasıl kılınıyor?

"Bayram namazının kılınıyor?" sorusunun cevabı her Kurban Bayramında olduğu gibi bu bayramda da en çok araştırılanlar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Özellikle kurban kesecek vatandaşlar bayram namazıyla ilgili detayları merakla araştırıyor. Bilindiği üzere kurban kesimi bayram namazı sonrasında yapılabiliyor. Peki, bayram namazı nasıl kılınıyor? İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı kaynaklarına göre Kurban Bayramı namazının kılınışı…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bayram namazı yılda sadece iki defa kılındığı için genellikle nasıl kılındığı unutulabiliyor. Bu nedenle her bayram arifesinde olduğu gibi bu Kurban Bayramı arifesinde de bayram namazının nasıl eda edileceği vatandaşlarımız tarafından en çok araştırılanlar arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Sorulan sorular arasında genellikle “Kurban Bayramı namazı nasıl kılınır?” sorusunun cevabı yer alıyor. Ancak hemen belirtelim ki Kurban Bayramı namazı ile Ramazan Bayramı namazı arasında pek fazla fark görünmüyor. Peki, bayram namazı nasıl kılınır? İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı kaynaklarında bayram namazının kılınış şekli ve 2019 Kurban Bayramı namaz saatleri…

İSTANBUL BAYRAM NAMAZI SAATİ İÇİN TIKLAYIN

İL İL BAYRAM NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLAYIN

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Bayram namazları cemaatle kılınır. Namaz vakti girince, ezan ve kamet getirilmeksizin imam-hatip, Ramazan veya Kurban bayramı namazına niyet eder. Cemaat de aynı şekilde bayram namazını kılmak üzere mevcut imam-hatibe uymaya niyet eder.

İmam, "Allâhü ekber" diyerek tekbir alır ve ellerini bağlar. Cemaat de aynı şekilde tekbir getirip ellerini bağlar. İmam ve cemaat içlerinden "Sübhâneke" duasını okur. Sonra İmam ve cemaat, "Allâhü ekber" diyerek tekbir alır, eller kulaklar hizasına kadar kaldırılıp yana bırakılır. Sonra aynı şekilde "Allâhü ekber" diyerek bir tekbir daha alınır ve eller yine yana bırakılır. Üçüncü kere "Allâhü ekber" diyerek tekbir alınır ve bu sefer eller bağlanır. Tekbirler arasında üç defa "sübhanellâhi’l-azîm" diyecek kadar beklenir. Bundan sonra cemaat susup bekler. İmam, gizlice eûzü-besmele çeker, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur, sonra rükû ve secdeler yapılır ve ikinci rekâta kalkılır. İkinci rekâtta imam, gizlice besmele çeker, "Fatiha" ve "zamm-ı sûre"yi yine sesli olarak okur. Ardından imam ve cemaat, "Allâhü ekber" diyerek tekbir alır, eller kulaklar hizasına kadar kaldırılıp yana bırakılır. Peşinden aynı şekilde "Allâhü ekber" diyerek bir tekbir daha getirilip eller yine yana bırakılır. Sonra aynı şekilde üçüncü bir tekbir daha alınır ve eller yine yana salınır. İlk rekâtta olduğu gibi ikinci rekâtta da tekbirler arasında üç defa "sübhânellahi’l-azîm" diyecek kadar beklenir. Üçüncü tekbirin akabinde "Allâhü ekber" diyerek rükûa varılır. Tıpkı birinci rekâtta olduğu gibi rükû ve secdeler tamamlanır. İkinci secdeden sonra oturulur. "Tahiyyât", "Salli" "Bârik", "Rabbenâ âtinâ" ve "Rabbena’ğfirlî" duaları okunur. Sağa ve sola selam verilerek namazdan çıkılır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Buna göre bayram namazlarının her iki rekâtında, diğer namazlara göre fazladan üçer tekbir getirilmiş olur ki bunlara "zevâid tekbirleri" denir. Bu tekbirleri getirmek vaciptir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Şafiî mezhebine göre her iki rekâtta da Fatiha sûresinden önce olmak üzere, birinci rekâtta yedi, ikinci rekâtta beş tekbir alınır.

Selam verildikten sonra İmam-hatip minbere çıkıp bir hutbe okur. Bu hutbe Cuma hutbesinde olduğu gibi iki kısımdan oluşur. Hutbeye "Allâhu ekber, Allâhu ekber, lâ ilâhe illallâhu vellâhu ekber, Allâhü ekber ve lillâhi’l-hamd" diye tekbir getirilerek başlanır. Cemaat de tekbire katılır.

İmam-hatip, bayram hutbelerinde genel olarak bayramın birleştirici özelliğinden bahseder. İslâm kardeşliği, yardımlaşma gibi konulara değinir. Ayrıca, Ramazan bayramı hutbesinde, zekât ve sadaka ibadetleri; Kurban bayramı hutbesinde ise Kurban ibadeti ve teşrik tekbirleri hakkında bilgiler verir.