Son Dakika

Bel ağrısı nedenleri nelerdir?

Bel ağrısı nedenleri nelerdir?

Bel ağrısı nedenleri nelerdir?

İş yerlerinde, ağır yük kaldıranlarda, ev hanımlarında en çok görülen bel ağrısı nedenleri, nelerdir? Bel ağrısı, sık görülen bir durumdur. Burkulma ve yaralanmalar, kaymış diskler, siyatik (bir çeşit sinir ağrısı), bazı artrit tipleri ve az sayıda vakada pankreatik kanser gibi kanserler gibi çeşitli nedenlere sahip olabilir. Bununla birlikte, birçok insanda, ağrının nedenini tanımlamak mümkün değildir, bu durumda "spesifik olmayan" bel ağrısı denir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bel ağrısının birçok farklı nedeni olduğundan, herkes için işe yarayan tek bir tedavi yöntemi yoktur. Yeni çalışmalar, neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığına dair kanıtlar sağladığından, öneriler yıllardır bel ağrısı yönetimi ve geri dönmesini önlemenin en iyi yolları konusunda değişmiştir.

BEL AĞRISININ NEDENLERİ

* Malzeme taşıma (özellikle kaldırma)
* Yükü bindirme
* Yük öne doğru bükme
* Yükü yana bükme
* Düşme
* Uzun oturma
* Sedanter işler
* Son derece fiziksel ağır işler
* Tüm vücut titreşimine maruz kalma
* Sigara 
* Şişmanlık

BEL AĞRISI TEDAVİLERİ

Uzmanlar sırt (bel) ağrısının başka bir durumdan (omurilik yaralanması, artrit veya kanser gibi) neden olmadığı kişiler için düşünülebilecek bir dizi tedavi olduğunu söylemektedir. Bunlar gruplar halinde verilebilecek çeşitli egzersizler ve spinal manipülasyon, mobilizasyon ve masaj gibi yumuşak doku teknikleri dahil fizyoterapiyi içerir. Psikolojik terapiler ayrıca insanların egzersiz ve fizyoterapinin yanında ağrıyla başa çıkmalarına yardımcı olabilir.

İbuprofen gibi non-steroid anti-enflamatuar ilaçlar gibi bazı ağrı kesiciler yardımcı olsa da, bunların mümkün olan en düşük süre için kullanılması önerilir. Parasetamolün tek başına diğer müdahaleler olmadan yardım etmesi olası değildir.

Bununla birlikte, geçmişte kullanılmış olan birtakım tedaviler de vardır, fakat çalışmadıkları için şimdi tavsiye edilmemektedir. Bunlar arasında, transkutanöz elektriksel sinir uyarımı (TENS) gibi destek, çekiş, akupunktur ve elektro terapiler için kemerler ve korseler bulunur . Omurilik enjeksiyonları artık önerilmemektedir ve cerrahi sadece bazı durumlarda önerilmektedir.