Çiğdem Kağıtçıbaşı kimdir? | Prof. Dr. Kağıtçıbaşı hayatını kaybetti

Çiğdem Kağıtçıbaşı kimdir? | Prof. Dr. Kağıtçıbaşı hayatını kaybetti

Sosyal psikolojinin kurucularından biri olan dünyaca tanınan Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı yaşamını yitirdi. Tüm dünyanın saygınlığını kazanan ender bilim insanlarından biri olan Çiğdem Kağıtçıbaşı, AÇEV ve TEGV'in kuruluşunda ve projelerinde öncülük eden isimlerden biri oldu. Sosyal bilimlerde çalışmaları referans gösterilen Prof. Dr. Kağıtçıbaşı, kadın ve çocukların toplumsal hayatta güçlendirilmesi için mücadele verdi. Peki Çiğdem Kağıtçıbaşı kimdir?

Ülkemizin önemli değerlerinden biri olan Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı vefat etti. Türkiye'nin bilimde dünya çapında tanınan ender isimlerinden biri olan Çiğdem Kağıtçıbaşı, sosyal bilimler üzerine yaptığı çalışmalarla tanınıyordu. Sosyal psikolojinin kurucularından olan Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı, özellikle kız çocuklarının ve kadınların eğitimi ve toplumsal konumunun güçlendirilmesi için yapılan çalışmalarda öncü isimlerden biri oldu.


Çiğdem Kağıtçıbaşı kimdir?


Çiğdem Kağıtçıbaşı, 1940 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Eğitimini Robert Koleji'nde tamamlayan Kağıtçıbaşı, 1959 yılında mezun oldu. Buradaki eğitiminin ardından eğitimine devam etmek için ABD'ye giden Çiğdem Kağıtçıbaşı, Massachusetts'teki Wellesley College'de psikoloji alanında lisans eğitimi aldı ve 1961 yılında buradan mezun oldu. 1967 yılında Berkeley'deki Kaliforniya Üniversitesi'nde sosyal psikoloji alanında doktorasını veren Çiğdem Kağıtçıbaşı, sosyal psikolojinin kurucularından biridir.


Günümüzde 1.200'ün üzerinde atıf ile en fazla atıf yapılan psikologlardan ve Türk akademisyenden biri olan Kağıtçıbaşı, Türkiye Bilimler Akademisi'nin kurucu üyesidir. Eğitiminin ardından uzun yıllar Boğaziçi Üniversitesi'nde görev yapan Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı, ardından Koç Üniversitesi'ne geçti. Kağıtçıbaşı, Koç Üniversitesi'nde Fen, İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi dekanlığı görevinde bulundu. Yaptığı çalışmalarla sosyal bilimlere büyük katkı sağlayan ve dünyanın tanınan isimlerinden biri arasında yer alan Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı, aynı zamanda Duke, Colombia, Harvard ve Kaliforniya-Berkeley gibi dünya çapında üniversitelerde misafir öğretim üyesi olarak görev yaptı.


Araştırmalarında insan gelişimi, aile arasındaki etkileşimi kültürlerarası bir bakış açısıyla ele alan ve geliştirdiği "kültürlerarası benlik ve aile modeli" ile psikolojide ABD egemenliğine karşı çıkan Prof. Dr. Kağıtçıbaşı, bu duruşuna rağmen ABD'de büyük övgü aldı. Türkçe ve İngilizce olarak kaleme aldığı, çeşitli bilimsel dergi ve kitaplarda yayınlanan 200'e yakın makalesi bulunan ve toplam 28 kitaba yazarlık yapan Kağıtçıbaşı'nın çalışmaları aile, ana-babalık, erken çocukluk dönemi ve kültürel bağlamda insan gelişimi üzerine kuramsal ve uygulamalı araştırmaları kapsamaktadır.


Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı akademik çalışmalarını Anne Çocuk Eğitim Vakfı'nın (AÇEV) kuruluşuna öncülük ederek ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı'na (TEGV) büyük katkı yaparak uygulamaya dönüştürdü. AÇEV'de pek çok sosyal uygulamanın başlangıcına ön ayak olan Çiğdem Kağıtçıbaşı'nın anne-çocuk eğitimi ve erken destek projesi 62 ilde uygulanmaktadır.


Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı, 2000 yılına kadar Dünya Psikoloji Derneği'nin yardımcı başkanlığı görevini sürdürdü. Aynı zamanda uzun yıllar Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNİCEF) danışmanlığı yaptı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS