Dünya Kadınlar Günü 2019 yılında ne zaman?

Dünya Kadınlar Günü 2019 yılında ne zaman? © pexels free stock

Dünya Kadınlar Günü tarihi 2019 yılında bu özel günü hatırlamak ve hatırlatmak isteyen kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Tarihinde üzücü bir olayı barındıran Dünya Emekçi Kadınlar Günü bir dönem bazı ülkelerde kutlanmış ve ardından tüm dünyaya yayılmıştı. Peki, Dünya Kadınlar Günü’nün tarihi nedir?

Dünya Kadınlar Günü 2019 yılında da her yıl olduğu gibi 8 Mart’ta kutlanacak. 8 Mart bu yıl cuma gününe denk geliyor. Peki, bu özel günün tarihinde neler yer alıyor? İşte Dünya Kadınlar Günü’nün tarihçesi…


1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 12 Eylül Darbesi'nden sonra cunta yönetimi tarafından dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmasına izin verilmedi. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" kutlanmaya devam edilmektedir.


DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJLARI


KADINLAR GÜNÜ'NÜN TARİHÇESİ


ABD'nin New York eyaletinde çalışma koşullarının iyileştirilmesini isteyen işçilerin iş bırakma eyleminden sonra çıkan yangın 120 kadın işçinin hayatını kaybetmesine tüm dünyadan tepkiler geldi. Danimarka, Almanya ve ABD sırasıyla bu günü dünya kadınlarına özel bir gün olarak kabul edince Birleşmiş Milletler’den de ilk adım geldi. 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ı Dünya Kadınlar Günü olarak ilan eden BM, aynı dönem özel gün ile ilgili yaptığı açıklamada bu günün New York’ta yanan işçilerden dolayı anıldığı belirten bir ifade kullanmadı.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS