Google’dan Anneler Günü’ne özel doodle: İşte Anneler Günü tarihçesi

Google’dan Anneler Günü’ne özel doodle: İşte Anneler Günü tarihçesi

Anneler Günü ile ilgili dünyaca ünlü arama motoru Google’dan doodle sürprizi geldi. Arama yapmak için Google’a giren kullanıcılar, Anneler Günü doodle’ı ile karşılaştı. Bilindiği üzere Google, önemli günlerde kullanıcılarını o güne has doodle’ları ile karşılıyor. İşte Anneler Günü tarihçesi ve bu günle ilgili tüm merak edilenler…

Anneler Günü, yurdumuz ve dünyanın birçok bölgesinde sevinçle kutlanıyor. Bu sevince dünyaca ünlü arama motoru Google’da duyarsız kalmadı. Özel günlerde hazırladığı doodle’larla kullanıcılarının karşısına çıkan Google, anneler günü doodle’ı ile kullanıcılarına sürpriz yaptı. Peki, bu günün önemi nedir? İşte, Anneler Günü tarihçesi ve önemi…ANNELER GÜNÜ TARİHÇESİ


Anneler Günü'nün nereden ortaya çıktığı ile ilgili birçok rivayet bulunmaktadır. Bunlardan en çok konuşulanı ise ABD'nin Virginia eyaletinde ikamet eden öğretmen Anna Jarvis isimli bir kadının, 1905 yılında vefat eden annesi için her yıl kutlama yapmak istemiştir.


Bu kutlama ilk kez, 1908 yılında bir okulda 407 çocuk ve anneleriyle gerçekleşmiştir. Anna'nın bu girişimi, temsilciler meclisi tarafından uygun görülmemiş, resmiyete kavuşturulmamıştı. Anna bu durumu, medya ve politikacıların önde gelen isimlerine paylaşmış, bu çabalar sonunda 1914 yılının ikinci pazarı anneler günü olarak ilan edilmiştir. Bir süre sonra anneler gününün ticarileştiğini gören Anna, davalar açmış fakat hiçbirisini kazanamamıştır.


Öte yandan Anneler günü geleneğinin Antik Yunanların Yunan mitolojisinde de yeri vardır. Bu özel gün Yunan mitolojisinde pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa'nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS