İdam cezasına çarptırılan Pervez Müşerref kimdir, neden ceza aldı?

İdam cezasına çarptırılan Pervez Müşerref kimdir, neden ceza aldı?

Pakistanlı siyasetçi Pervez Müşerref idam cezasına çarptırılmasının ardından dünya basınının gündeminde yerini aldı. Peki, ülkesinde başbakanlık ce cumhurbaşkanlığı gibi görevlerde bulunan Pervez Müşerref kimdir, hangi suçtan ceza aldı?

Pervez Müşerref’in idam kararı yargılamanın tamamlanmasının ardından duyuruldu. İşte Müşerref’in siyasi kariyerinde yer alan bilgiler ve hakkındaki suçlamaların bir bölümü…


PERVEZ MÜŞERREF KİMDİR?


Pervez Müşerref, 1943 yılında dünyaya geldi. Pakistanlı asker ve siyasetçi olan Pervez Müşerref 1999-2002 yılları arasında Pakistan başbakanı ve 2001-2008 yılları arasında Pakistan cumhurbaşkanı olarak görev yaptı. 18 Ağustos 2008 tarihinde bir cumhurbaşkanının azledilmesinin Pakistan için iyi olmayacağını belirterek gelen baskılar üzerine görevinden istifa etti.


Türkiye'de 1956 yılına kadar eğitim gördü ve ileri seviyede Türkçe bilmektedir. 1961'de Pakistan Askeri Akademisi'ne başladı. Pakistan Ulusal Savunma Koleji'nde okudu. İngiltere Kraliyet Savunma Bilimleri Koleji'nden mezun oldu.


1964 yılında Pakistan Ordusu'na subay olarak katıldı. Ekim 1998'de, dönemin başbakanı Navaz Şerif tarafından orgeneralliğe terfi ettirildikten sonra ülke genelinde adını duyurdu. Kargil Savaşı'nın planlayıcısı ve stratejik saha komutanı oldu. Başbakan Şerif ile aylar süren bir çekişmeden sonra, 1999'da askerî darbe ile iktidara geldi ve Başbakan'ı sıkı bir ev hapsinde tuttuktan sonra Pencap Eyaleti'nde bulunan Adiala Cezaevi'ne nakletti.


Pakistan eski Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref'e idam cezası haberi için tıklayınız...


MÜŞERREF HAKKINDAKİ SUÇLAMALAR NELER?


2007 yılında anayasaya aykırı bir biçimde olağanüstü hâl ilan ettiği ve yargı mensuplarını tutuklattığı gerekçesiyle vatana ihanet suçlaması ile karşı karşıya kaldı. 2007'de suikasta kurban giden eski Başbakan Benazir Butto'yu Taliban'ın öldüreceğine dair istihbarat almasına rağmen yeterince koruyamadığı ve 2008'de ordunun düzenlediği bir operasyonda öldürülen aşiret lideri Nevab Ekber Bugti'nin ölümünden sorumlu olduğu ileri sürüldü. Butto'nun ölümüne dair iddialarla ilgili olarak da Pakistan'da bulunan yaklaşık $824.000 değerindeki mal varlığı 2011 yılında donduruldu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS