MS hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?

MS hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?

MS hastalığına yakalanan kişilerin mücadelesine destek olan dernekler her yıl bu hastalığa karşı farkındalık yaratmak için çalışmalar yapıyor. Turuncu aksesuar ile farkındalık yaratılmaya çalışılan MS tedavisi ile de uzun bir süreci bünyesinde barındırıyor. Peki, hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyen MS hastalığı nedenleri neler ve bu hastalık neden oluşuyor?

MS hastalığı belirtileri hastalığa karşı farkındalık yaratılmak istenen organizasyonlarda aktarılmaya devam ediyor. Peki, MS hastalığı tam olarak nedir, belirtileri nelerdir ve bu hastalık neden olur?


MS HASTALIĞI NEDEN OLUR?


MS hastalığının neden oluştuğuna ilişkin ilgi veren Prof. Dr. İşcan, "Merkezi sinir sisteminde sinir liflerini çevreleyen ve koruyan miyelin isimli bir tür kılıf var. MS hastalığında miyelin kılıfı hasara uğrar. Miyelin yıkımının nedeni, vücudumuzu koruyan savunma hücrelerinin anormal bir yönelim ile miyelin maddesine saldırarak onu yok etmesidir. MS de otoimmün hastalıklardan biridir. Vücudun kendi kendine zarar vermesinin nedeni ise net olarak bilinmemektedir." değerlendirmesinde bulundu.


MS HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?


Prof. Dr. Akın İşcan, çocuklarda MS teşhisinin, yetişkinlere kıyasla biraz daha güç olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:


"Hastalığın belirtileri olarak kol veya bacaklarda güçsüzlük, halsizlik, bitkinlik, baş ağrısı, yürümede zorluk ve dengesizlik, kol veya bacaklarda gerginlik artışı, görme kaybı, çift görme, vücutta uyuşma veya his kaybı sayılabilir. Bir hastada bu belirti ve şikâyetlerin tümünün birden görülmesi gerekli değildir. Hatta çocuklarda genellikle sadece bir belirti ile hekime başvurulur. Tanıya götüren en yararlı inceleme, Beyin Manyetik Rezonans (MR) incelemesidir. Bel suyu incelemesi, tanı için gereken diğer bir incelemedir. Başka hastalıkların dışlanması için bu tetkiklere ilave olarak kan incelemelerine ihtiyaç duyulur. Hastalık ataklar halinde seyreder. Bir dönem iyileşen hasta yeniden aynı belirtilerle hekime başvurabilir."


MS hastalarına 'tuz' uyarısı


İşcan, çevresel veya genetik etmenlerin MS gelişimine zemin hazırlayabildiğini belirterek, bazı virüs enfeksiyonları (Epstein-Barr virüsü gibi), sigara dumanına maruz kalmak, D vitamini eksikliği, kız çocuklarında ergenlikte salgılanan hormonlar, genetik olarak bazı tür doku antijenlerine (bağışıklık sistemimizin kendinden olmayanı tanımasını sağlayan sistem) sahip olmak, obezite, birinci derece yakınlarda MS hastalığının olması ve bağırsak florasındaki bazı anormalliklerin bu etmenler arasında yer aldığını kaydetti.


MS hastalığı tedavisi Türkiye'de ne durumda?


Hastalığa yakalanan çocuğun, uzun yıllar devam edecek bir tedavi süreci yaşayacağını aktaran İşcan, "Bu süreç boyunca moral desteğine ihtiyacı kaçınılmazdır. Bazı hastalarda fizik tedavi ihtiyacı olabilir. Enfeksiyonlardan korunma, doğru beslenme, temiz hava soluma ve stresten uzak durmanın sürece olumlu katkısı olacaktır. Uzun tedavi ve kontrol dönemini, bu konuda deneyim kazanmış uzman ve merkezlerin yönetmesi gereklidir." ifadelerini kullandı.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS