Noterden vekaletname nasıl verilir, nasıl iptal edilir?

Noterden vekaletname nasıl verilir, nasıl iptal edilir?

Velakat işlemleri noterden yapılmaktadır. "Noterden vekaletname nasıl verilir, nasıl iptal edilir?" gibi sorularınızın yanıtını sizler için derledik.

Vekaletname işlemleri noterden gerçekleştirilmesi gereken işlemler arasındadır. Pek çok işlem için velakat gerekebilir. Peki bu işlemler nasıl yapılır, nasıl iptal edilir, neler gerekir? Bu soruların yanıtını sizler için derledik.

Vekalet nasıl verilir?

Öncelikle bu işlem için 2 adet fotoğraf, vekalet verecek kişinin nüfus cüzdanı, verilecek kişinin nüfus cüzdanı örneği, araç satışı işlemlerinden ruhsat bilgileri, gayrimenkul satışında ise tapu bilgileri gerekmektedir.

Noter, vekaleti verecek ve vekalet alacak kişilerin bilgilerini alır ve ardından vekaletin hangi konularda olacağını sorar. Burada gereken bilgiler vekaletnameye eklenir ve ardından hazırlanan sözleşme her iki tarafa imzalatılır. Bu sözleşmenin üç örneği olur. Biri vekalet verende, biri vekalet verilende, diğeri ise noterde kalır.

Nasıl iptal edilir?

Noterler üzerinden vekalet verilebileceği gibi verdiğimiz vekaleti iptal de edebilir. Notere giderek azilname düzenlemek istediğinizi söylerek vekaletname iptali yapabilirsiniz.

Başka ildeki birine velakat verme

Vekalet vereceğiniz kişi ile farklı yerlerdeyseniz, vekaleti verecek olduğunuz kişi nüfus cüzdanı fotokopisini bilgisayardan taratıp size mail olarak gönderir. Siz de bu maildeki nüfus cüzdanı fotokopisini bilgisayardan yazdırırsınız. Elinizdeki bu nüfüs cüzdanı fotokopisi ve sizin kimliğiniz ile beraber notere giderseniz vekalet verecek olduğunuz kişi olmadan da vekalet çıkartabilirsiniz. Daha sonra çıkardığınız vekaleti posta yolu ile vekalet verdiğiniz kişiye gönderirsiniz.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS