Oskar Fischinger kimdir? Google'dan Fischinger için doodle

Oskar Fischinger kimdir? Google'dan Fischinger için doodle

Oskar Fischinger için hazırlanan doodle ilgi çekti. Google tarafından önemli günler için hazırlanan doodle'lardan biri de Oskar Fischinger'ın doğum günü için hazırlandı. Çok yönlülüğüyle dikkat çeken Fischinger için hazırlanan doodle, kullanıcılara kendi müzik kompozisyonlarını hazırlama imkanı sunuyor. Kullanıcılar Oskar Fischinger kimdir sorusuna da yanıt bulmaya çalışıyor.

Google, Oskar Fischinger için bir doodle hazırladı. Bu yıl 117. doğum günü kutlanan Oskar Fischinger doodle'ı dikkat çekti. Özel günler için birbirinden eğlenceli ve dikkat çeken doodle'lar hazırlayan Google, bu doodle'lardan birini de Oskar Fischinger için hazırladı. Oldukça renkli ve eğlenceli doodle, Google hizmetlerinden faydalanacakların karşısına çıkıyor. Kullanıcıların dikkatini çeken doodle, kendi müzik kompozisyonunuzu hazırlamanızı sağlıyor.

GOOGLE'DAN OSKAR FİSCHİNGER DOODLE'I

Google tarafından bugün için hazırlanan doodle, kendi görsel müzik kompoziyonunuzu oluşturmanızı sağlıyor. Hazırlanan doodle'da kendi müziğinizi hazırlarken çeşitli enstrümanlardan yararlanma imkanına sahipsiniz. Hazırladığınız müzik için basit bir kaç ayar yapabilir, bu doodle ile hazırladığınız kompozisyonunuzu insanlarla paylaşabilirsiniz.

OSKAR FİSCHİNGER KİMDİR?

Oskar Fischinger, 22 Haziran 1900'de Almanya'nın Gelnhausen kentinde doğdu. Öğrenimini tamamlamasının ardından bir org üreticisinde çıraklık yapmaya başlayan Fischinger, ardından bir mimarlık ofisinde teknik ressam olarak çalıştı. Ardından askere çağrılan Fischinger askerliğe elverişli olmadığının anlaşılmasıyla çürüğe ayrıldı. Askerlik sonrasında ailesiyle birlikte Frankfurt'a taşınan Oskar Fischinger, burada mühendislik diploması aldı.

Frankfurt'a taşınmasının ardından soyut filmde Walter Ruttman'ın çalışmalarıyla tanışan ve ondan ilham alan Fischinger, renkli sıvılar, mum ve kil gibi çeşitli materyallerle çalışmalar yaptı. Bu çalışmaları sırasında kemare deklanşörü ile eş zamanlı çalışan mum dilimleme makinesini icat etti.

1924 yılına gelindiğinde yetişkin izleyicilere yönelik olarak satirik çizgi filmler üzerine çalışan ABD'li girişimci Louis Seel tarafından işe alınan Oskar Fischinger, böylece farklı teknikleri deneyerek kendi soyut filmleri üzerine çalışma yapma imkanı buldu. 1928'de 'Ay'daki Kadın' adlı filmin özel efektlerini tasarlayan Fischinger, bir yandan kağıt üstüne kömür animasyonlar üzerine çalışırken, klasik müzik ile senkronize soyut animasyonlar hazırladı. Yaptığı çalışmalar sinema dünyasında büyük ilgi görürken, Studie Nr.5 adlı çalışmasının dağıtım haklarını Universal Stüdyoları satın aldı. Bu soyut animasyonların da yaptığı efektler Friedrichstraße Büyücüsü lakabını almasını sağladı.

Oskar Fischinger, çalışmalarına Nazi dönemi Almanya'sında devam etti ve çeşitli reklam filmlerinde çalıştı. Ancak Nazi otoriteleriyle bir türlü anlaşamadı. Bu anlaşmazlıklara rağmen Komposition in Blau adlı çalışmasını tamamlayan Fischinger'in filmi Metro-Goldwyn-Mayer tarafından Hollywood'da bir sinemada gösterildi. Bunun üzerine ABD'de, Hollywood'ta çalışmak üzere Paramount Pictures'ten bir teklif aldı.

1936 yılında Hollywood'a gelerek burada Paramount Pictures'te çalışmaya başlayan Oskar Fischinger, Ralph Rainger'in bestesine senkronize ettiği Radio Dynamics adlı çalışma siyaz beyaz olarak yayınlandı. Ancak Fischinger bundan memnun olmadı ve Paramount Pictures'ten ayrıldı. 1937'de bu kez Franz Liszt'in 2. Macar Rapsodisi için Optik Şiir adlı bir çalışma hazırlasa da stüdyo kesintileri nedeniyle bundan kar elde edemedi. Daha sonra Walt Disney'in meşhur animasyonu Fantazya için J. S. Bach Toccata ve Fugue D Minor kısımlarını tasarlayan Fischinger, yine Pinokyo filminde mavi perinin sihirli çubuğunn animasyon efeklerini de Disney için hazırlayan isim oldu.

Film yapımında kendi istediğini bulamayan Fischinger ardından yağlı boyaya döndü. Guggenheim Vakfı kendisinden bir animasyon filmi istese de Oskar Fischinger, esim yapmanın belgeselleştirilmesi adına her bir fırça darbesi için tek kare çekim yaparak Bach müziği üstüne çok katmalı bir film oluşturmuştur. Motion Painting No.1 adlı bu çalışması 1949'da Bürüksel Uluslararası Film yarışması'nda birincilik ödülü kazanmıştır.

22 HAZİRAN'DA YAŞANAN ÖNEMLİ OLAYLAR

Dünya'da

217 - Eski Mısır ordusu Antiochos III idaresindeki Selevkos ordusunu Filistin’de bozguna uğrattı.
431 - Üçüncü Ekümenik Konsil olan Efes konsilinin İskenderiye patriği Cyrille tarafından açılışı.
1633 - Engizisyon mahkemesince mahkûm edilen Galile, Kopernikçi görüşlerini inkar etmek zorunda kaldı.
1812 - Napolyon Rusya’ya savaş açtı.
1846 - Adolphe Sax, saksofonun patentini aldı.
1911 - V. George, taç giyerek resmen İngiltere kralı oldu.
1941 - Almanya SSCB'yi istila etmeye başladı. (Barbarossa Harekâtı)
1941 - Hırvatistan'da ilk silahlı anti faşist örgüt kuruldu.
1942 - Erwin Rommel, Tobruk'u ele geçirdikten sonra Mareşal rütbesine terfi ettirildi.
1976 - Kanada'da idam cezasının kaldırılması
1978 - Plüton'un uydusu Charon keşfedildi.
2002 - İran'da meydana gelen, Richter ölçeğine göre 6.5 şiddetindeki depremde 261'den fazla kişi öldü.
2006 - Makedonya Cumhuriyeti'nin Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü'ne kabulü
2010 - Apple iPhone (4G) piyasaya sürüldü.

Türkiye'de

1691 - II. Ahmed 21. Osmanlı Padişahı olarak tahta çıktı.
1919 - Amasya Genelgesi yayınlandı.
1925 - 20 Haziran'da İstanbul'da tutuklanan gazeteciler Doğu İstiklal Mahkemesi'nde yargılanmak üzere Diyarbakır'a gönderildi.
1939 - Adana Elektrik Şirketi satın alınarak devletleştirildi.
1945 - İller Bankası Kuruluş Kanunu kabul edildi.
1954 - Devlet Malzeme Ofisi kuruldu.
2001 - Anayasa Mahkemesi, Fazilet Partisi'ni "Laik cumhuriyet ilkesine aykırı eylemlerin odağı" olduğu gerekçesiyle kapattı.
2008 - MEB'in hazırlamış olduğu 7. sınıf Seviye Belirleme Sınavı ilk kez yapıldı.
2012 - Malatya Erhaç Hava Üssü'nden görev amacıyla kalkan F-4 tipi Türk askerî jeti, Suriye karasuları açıklarında Suriye ordusu tarafından düşürüldü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS