Pastırma yazı ne zaman? İşte pastırma sıcakları tarihi

Pastırma yazı ne zaman? İşte pastırma sıcakları tarihi

Pastırma sıcakları ne zaman? Havaların serinlemesiyle birlikte gözler pastırma sıcaklarının başlayacağı tarihe çevrildi. Pastırma yazı olarak da bilinen sürecin ne zaman başlayacağı merak ediliyor. Sizler için detayları haberimizde derledik. İşte, merak edilenler…

Sonbaharın gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte pastırma yazının ne zaman başlayacağı merak edilir hale geldi. Pastırma yazı hava sıcaklığının mevsime göre yüksek olduğu günler için kullanılan deyim olarak kullanılır. Peki, pastırma yazı hangi aylarda ortaya çıkar? İşte, pastırma sıcakları ile ilgili merak edilenler.


PASTIRMA YAZI NE ZAMAN BAŞLIYOR?


Pastırma yazı, genellikle sonbahar mevsiminin sonundaki (ekim ayının sonundan kasım ayının ortasına kadar) güneşli, hava sıcaklığının mevsime göre yüksek olduğu günlerdir. Bazı yıllar birkaç kez yaşanır, bazen de hiç görülmez. Genellikle birkaç gün ya da bir hafta kadar sürer. Gündüzler güneşli, hafif rüzgarlı ve puslu, geceler serin geçer; yağış olmamakla birlikte geceleri don görülebilir.


Pastırma yazı, kutuplardan gelen alçak bir soğuk hava kütlesinin hareketsizleşerek sıcak bir yüksek basınç merkezi oluşturması sonucu ortaya çıkar. Bu merkezin özelliği, istikrarlı bir katmanlaşma yaratan önemli sıcaklık değişimleridir. Havanın dikey hareketi engellenir ve alçaklarda yoğunlaşan duman, toz vb havanın puslu olmasına yol açar.


Pastırma yazı deyiminin ortaya çıkması, pastırmanın bu donemde hazirlanmasi sebebiyle olmuştur. Gece ve gündüz arası sıcaklıkların birbirine yakın ve sıcak olması sebebi ile; pastırmanin en ideal şekilde kuruması bu donemde olur. Dünyanın pek çok yerinde yaşanan bu dönem Almanya'da "kocakarı yazı", İsveç'te "Azize Birgitta yazı", Amerika Birleşik Devletleri'nde "Yerli yazı" (Indian summer) gibi adlar alır.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS